Արցախի ՔԿ-ում վարույթ է ընդունվել Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչական գործողության քրեական գործը
ԱՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում վարույթ է ընդունվել 2023թ. մարտի 5-ին՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինուժի դիվերսիոն խմբի կողմից տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ Արցախի Հանրապետության տարածքի՝  «Ղայբալիշեն»  կոչվող տեղանքի՝ Արմենավան գետի ձախ ափի տեղանքով անցնող ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողական  «ՈՒԱԶ» ավտոմեքենայի վրա հարձակվելու և ԱՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության ծառայողներ՝ փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայանին, ոստիկանության մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյանին և ոստիկանության լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյանին ուղղակի դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու , իսկ ոստիկանության լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանին մարմնական վնասված պատճառելու, այդ կերպ միջազգային ահաբեկչություն կատարելով՝ օտար պետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով օտարերկրյա պետության տարածքում մարդկանց ոչնչացնելուն նրանց մարմնական վնասվածք պատճառելուն, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, գույք ոչնչացնելուն կամ վնասելուն ուղղված գործողություններ իրականացնելու դեպքի առթիվ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 415-րդ հոդված նախատեսված քրեական գործը։
Նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին։
Իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
ԱՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում վարույթ է ընդունվել 2023թ. մարտի 5-ին՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինուժի դիվերսիոն խմբի կողմից տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ Արցախի Հանրապետության տարածքի՝  «Ղայբալիշեն»  կոչվող տեղանքի՝ Արմենավան գետի ձախ ափի տեղանքով անցնող ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության ծառայողական    «ՈՒԱԶ» ավտոմեքենայի վրա հարձակվելու և ԱՀ ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայանին, ոստիկանության մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյանին և ոստիկանության լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյանին ուղղակի դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու , իսկ ոստիկանության լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանին մարմնական վնասված պատճառելու, այդ կերպ միջազգային ահաբեկչություն կատարելով՝ օտար պետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով օտարերկրյա պետության տարածքում մարդկանց ոչնչացնելուն նրանց մարմնական վնասվածք պատճառելուն, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, գույք ոչնչացնելուն կամ վնասելուն ուղղված գործողություններ իրականացնելու դեպքի առթիվ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 415-րդ հոդված նախատեսված քրեական գործը։

The criminal case of a terrorist act by Azerbaijan was accepted in the Artsakh Criminal Court
On March 5, 2023, at around 10:00 a.m., proceedings were initiated in the Special Important Cases Investigation Department of the Armenian Investigative Committee on the use of weapons of various calibers by the sabotage group of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan in the area called "Ghaibalishen" of the Republic of Artsakh, on the left bank of the Armenavan River. For attacking the passing "UAZ" service car of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan and unlawfully killing the officers of the Passport and Visa Department of the Republic of Azerbaijan, Lieutenant Colonel Armen Mayori Babayan, Police Major Davit Valerii Danielyan and Police Lieutenant Ararat Telmani Gasparyan, and police Lieutenant Davit Ashoti Hovsepyan with bodily harm causing, thereby committing international terrorism to destabilize the internal state of a foreign state, destroying people in the territory of a foreign state, causing them bodily harm, destroying or damaging roads and means of communication, property the criminal case provided for in Article 415 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan in connection with the possibility of carrying out directed actions.
The preliminary investigation was assigned to the investigation team.
Urgent investigative and judicial actions are being carried out to determine the case's circumstances.
In 2023, proceedings were initiated in the investigation department of the investigative committee of the Republic of Armenia for significant cases. On March 5, at around 10:00, by the sabotage group of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, using different caliber weapons, the official "UAZ" of the Passport and Visa Department of the Republic of Azerbaijan MIA Police passing through the area of the left bank of the Armenavan River in the territory of the Republic of Artsakh, called "Ghaibalishen". attacking a car and unlawfully depriving the life of Armenian police lieutenant colonel Armen Majori Babayan, police major Davit Valerii Danielyan and police lieutenant Ararat Telmani Gasparyan with direct intent, and causing bodily harm to police lieutenant Davit Ashot Hovsepyan, thus committing international terrorism in order to destabilize the internal situation of a foreign state Article 415 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan in connection with the incident of carrying out actions aimed at destroying people, causing them bodily harm, destroying or damaging roads and means of communication, property, in the territory of a foreign state the catch.