Վիրավորին վիրահատել են. վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր. Արցախի ԱՆ
Այսօր առավոտյան՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում արձանագրված՝ ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի հարձակման հետևանքով ՆԳՆ ոստիկանության 1 ծառայող կրծքավանդակի հրազենային վիրավորումով տեղափոխվել է Ահ Առողջապահության նախարարության « Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ։
Վիրավորին վիրահատել են, այժմ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում՝ բժիշկների հսկողության տակ, վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր։
Հավելենք նաև, որ ԱՀ Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բոլոր բուժհաստատությունները ապահոված են անհրաժեշտ դեղամիջոցներով և արյան պաշարի խնդիր չկա։

The injured was operated on. the condition is assessed as stable and severe. Ministry of Artsakh
The Ministry of Health of the Republic of Artsakh reported that this morning, around 10:00, as a result of an attack by a sabotage group of the Azerbaijani Armed Forces, 1 police officer of the Ministry of Internal Affairs was taken to the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health with a gunshot wound to the chest.
The injured was operated on, he is now in the intensive care unit under the supervision of doctors, his condition is assessed as stable and serious.
We should also add that all the medical facilities operating under the Ministry of Health of the Republic of Artsakh are provided with the necessary medicines and there is no problem of blood supply.