Բանակցություններ կարող են տեղի ունենալ միայն միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափով. ԱՀ նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Արցախի պահեստազորի սպաների միության անդամներին։
Երկրի ղեկավարը հանդիպման մասնակիցների խնդրանքով ներկայացրել է Արցախի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը, անդրադարձել Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ մարտի 1-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը։
Նախագահը նշել է, որ առ այսօր տեղի ունեցած բոլոր հանդիպումների ժամանակ, այդ թվում նաև մարտի 1-ին քննարկվել են բացառապես տեխնիկական, հումանիտար բնույթի և ենթակառուցվածքներին վերաբերող հարցեր։
«Արցախի կարգավիճակին վերաբերող բանակցություններ կարող են տեղի ունենալ միայն միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափով և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով»,- նշել է նախագահը՝ ընդգծելով, որ հանրապետության իշխանությունները հավատարիմ են Արցախի հիմնարար փաստաթղթերի և մայր օրենքի դրույթներին։

Negotiations can take place only in an internationally recognized format; RA President
The President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, received the Union of Officers of the Artsakh Reserve Force.
The head of state presented the military-political situation around Artsakh. It referred to the meeting held on March 1 with the representatives of Azerbaijan with the mediation of the command of the Russian peacekeeping troops stationed in Artsakh.
The President noted that during all the meetings held so far, including the one on March 1, exclusively technical, humanitarian, and infrastructure-related issues were discussed.
"Negotiations regarding the status of Artsakh can take place only in an internationally recognized format and through the realization of the right to self-determination of the people of Artsakh," the president said, emphasizing that the authorities of the republic are committed to the provisions of Artsakh's essential documents and mother law.