Ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպման ժամանակ 4 հարց է քննարկվել. ԱՀ ԱԽ-ն մանրամասներ է հայտնել
Արցախի Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից հայտնում են, որ ի կատարումն Արցախի ԱԽ խորհրդի 2023 թվականի փետրվարի 28-ի նիստում կայացված որոշման՝ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է ադրբեջանական կողմի հետ քննարկել հրատապ հումանիտար հարցեր։
Խմբի ղեկավարն է Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Շահրամանյանը։
«Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ 2023 թվականի մարտի 1-ին՝ ժամը 11։00-ին, խաղաղապահ զորախմբի շտաբում՝ զորախմբի հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովի մասնակցությամբ, անցկացվել է արցախյան և ադրբեջանական կողմերի հանդիպում, որին մասնակցել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ձևավորված համանման աշխատանքային խումբը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Միլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռամին Մամեդովի գլխավորությամբ։
Հանդիպման օրակարգային հարցերն էին․
1. Արցախի Հանրապետություն բնական գազի մատակարարման անխափանության ապահովումը և հետագա գազանջատումների բացառումը.
2. Արցախի Հանրապետության էլեկտրամատակարարման վերականգնման նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ մտնող միակ բարձրավոլտ գծի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո գտնվող հատվածի զննման և «Արցախէներգո» ՓԲԸ մասնագետների կողմից վերականգնողական աշխատանքների իրականացման հնարավորության ապահովումը.
3. Կաշենի և Դրմբոնի հանքավայրերի տարածքում ադրբեջանական մասնագիտական խմբի կողմից մեկանգամյա տեսողական շրջայցի կազմակերպումը.
4. Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու ամբողջական բացումը։
Բացման խոսքում խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարը ներկայացրել է հանդիպման մասնակիցներին՝ որպես Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության կողմեր։ Այնուհետև արցախյան խմբի ղեկավարը ադրբեջանական կողմին պարզաբանել է իր գլխավորած խմբի լիազորությունները, այն է՝ վերը նշված կոնկրետ հարցերի քննարկումը և դրանց վերաբերյալ լուծումների որոնումը։
Հանդիպման սկզբնամասում ադրբեջանական խմբի ղեկավարը փորձել է զրույցը տանել Ադրբեջանին Արցախի ինտեգրման անհրաժեշտության ուղղությամբ՝ ներկայացնելով այդ դեպքում հնարավոր սոցիալ-տնտեսական առավելությունների ստացման հեռանկարներ, սակայն դրան արցախյան խմբի ղեկավարը հակազդել է՝ հորդորելով քննարկում իրականացնել հստակ առաջադրված հարցերով։
Վերջինս ընդգծել է նաև, որ հումանիտար ու ենթակառուցվածքային հրատապ հարցերով այդ շփումները չեն կարող անդրադառնալ հակամարտության համապարփակ կարգավորման հիմնական հարցերին, և դրա համար անհրաժեշտ է ձևավորել միջազգային լայն աջակցությամբ ձևաչափ:
Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական խմբի մյուս անդամները զբաղվել են վերը նշված չորս կոնկրետ հարցերի քննարկմամբ և լուծումների որոնմամբ, ըստ այդմ՝ հանդիպման հետագա ընթացքը լիովին համապատասխանել է օրակարգով սահմանված շրջանակներին։
Օրակարգային բոլոր հարցերի քննարկման արդյունքներով ձեռք են բերվել կոնկրետ պայմանավորվածություններ, որոնք ադրբեջանական կողմը պարտավորվել է զեկուցել վերադաս մարմիններին և առաջիկա օրերի ընթացքում, խաղաղապահ զորախմբի միջոցով, արդյունքների մասին տեղեկացնել արցախյան կողմին։
Հանդիպման ընթացքում ձեռք է բերվել նաև կողմերի միջև հետադարձ կապի կայուն մեխանիզմի ձևավորման պայմանավորվածություն։
Հանդիպմանը կողմերը պայմանավորվել էին առայժմ հանրայնացնել միայն ընդհանուր գծերով տեղեկատվություն՝ այն նկատառմամբ, որ գործընթացը դեռևս գտնվում է աշխատանքային փուլում։ Սակայն հանդիպումից կարճ ժամանակ անց, ադրբեջանական խմբի ղեկավարը իր երկրի տեղեկատվական հարթակներում հանդես է եկել հարցազրույցներով, որոնցում բոլորովին այլ՝ բուն բովանդակությունից ու գործընթացից շեղված ապատեղեկատվություն է տարածել, մասնավորապես հայտարարելով, որ հանդիպմանը քննարկվել են «Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակչության՝ Ադրբեջանին վերաինտեգրվելու հարցեր»։
Ադրբեջանական պաշտոնյաների և մամուլի միջոցների այս զեղծարարությունը, ցավոք, օգտագործվել է նաև հայկական լրատվադաշտի որոշ ներկայացուցիչների կողմից՝ դրանով ստեղծելով թյուր տպավորություն, թե, իբր, արցախա-ադրբեջանական շփումներում քննարկվում են հակամարտության համապարփակ կարգավորմանն առնչվող հարցեր:
Մինչդեռ, ինչպես նշեցինք, մարտի 1-ի հանդիպումը, որին, կրկնում ենք, մասնակցել է նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարը, նվիրված է եղել միայն Արցախի շրջափակման ու դրան առնչվող խնդիրների վերացման քայլերի քննարկմանը։
Ադրբեջանական հաջորդ ապատեղեկատվությունը, որի համաձայն՝ կողմերի պաշտոնական ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը իբր «կարող է տեղի ունենալ Գյանջայում կամ Աղդամում», ընդ որում՝ առանց ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մասնակցության, ևս չի համապատասխանում իրականությանը:
Հորդորում ենք չտրվել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հերյուրանքներին և համոզված լինել, որ վերը նշված գործընթացի և դրա արդյունքների մասին հանրությանը տրվելու է սպառիչ տեղեկատվություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Аппарат Совета безопасности Арцаха сообщает, что в соответствии с решением, принятым на заседании Совета безопасности Арцаха 28 февраля 2023 года, создана рабочая группа, целью которой является обсуждение неотложных гуманитарных вопросов с азербайджанской стороной.
Возглавляет группу секретарь Совета безопасности Республики Арцах Самвел Шахраманян.
«Согласно договоренности, достигнутой при посредничестве командования миротворческих войск Российской Федерации, дислоцированных в Республике Арцах, 1 марта 2023 года в 11:00 часов состоялась встреча арцахской и азербайджанской сторон в штаба миротворческих войск с участием командующего войсками генерал-майора Андрея Волкова., в котором приняла участие аналогичная рабочая группа, сформированная Азербайджанской Республикой, во главе с Рамином Мамедовым, Азербайджанская Республика.
В повестку дня собрания были включены следующие вопросы:
1. Обеспечение бесперебойной подачи природного газа в Республику Арцах и исключение дальнейших перебоев с подачей газа.
2. В целях восстановления электроснабжения Республики Арцах, проверка части единственной высоковольтной линии, входящей в Арцах из Республики Армения, находящейся под контролем вооруженных сил Азербайджана, и возможность проведение восстановительных работ специалистами ЗАО «Арцахэнерго»;
3. Организация разового визуального тура азербайджанской профессиональной группой в районе рудников Кашин и Дромбон.
4. Полное открытие автомобильной дороги Степанакерт-Горис.
Во вступительном слове командующий миротворческим отрядом представил участников встречи как стороны Республики Арцах, так и Азербайджанской Республики. После этого руководитель арцахской группы разъяснил азербайджанской стороне полномочия возглавляемой им группы, то есть обсуждение вышеуказанных конкретных вопросов и поиск решений по ним.
В начале встречи глава азербайджанской группы попытался направить разговор на необходимость интеграции Арцаха с Азербайджаном, представляя перспективы получения в этом случае возможных социально-экономических преимуществ, но глава арцахской группы выступил против его, призывая вести дискуссию по четко определенным вопросам.
Последний также подчеркнул, что эти контакты с актуальными гуманитарными и инфраструктурными вопросами не могут решить основные вопросы всеобъемлющего урегулирования конфликта, а для этого необходимо формирование формата при широкой международной поддержке.
Следует отметить, что обсуждением вышеназванных четырех конкретных вопросов и поиском решений занимались и другие члены азербайджанской группы, согласно которым дальнейший ход встречи полностью соответствовал рамкам, определенным повесткой дня.
В результате обсуждения всех вопросов повестки дня были достигнуты конкретные договоренности, о результатах которых азербайджанская сторона обязана доложить вышестоящим органам и проинформировать арцахскую сторону в ближайшие дни через миротворческий контингент.
В ходе встречи достигнута договоренность о создании стабильного механизма обратной связи между сторонами.
На встрече стороны договорились пока публиковать только общую информацию, учитывая, что процесс еще находится в рабочей стадии. Однако вскоре после встречи глава азербайджанской группы дал интервью на информационных платформах своей страны, в которых распространял совершенно другую дезинформацию, отклоняющуюся от реального содержания и процесса, в частности заявляя, что на встрече обсуждались «вопросы реинтеграции армянского населения Карабахского региона в Азербайджан».
К сожалению, этой фальсификацией азербайджанских официальных лиц и СМИ воспользовались и некоторые представители армянских СМИ, тем самым создав ложное впечатление, что в арцахско-азербайджанских контактах якобы обсуждаются вопросы, связанные с всеобъемлющим урегулированием конфликта.
Между тем, как мы упоминали, встреча 1 марта, в которой, повторяем, участвовал и командующий российскими миротворческими силами, была посвящена лишь обсуждению шагов по снятию блокады Арцаха и связанных с этим проблем.
Не соответствует действительности и очередная азербайджанская дезинформация, согласно которой очередная встреча официальных представителей сторон «может состояться в Гяндже или Агдаме» и без участия российских миротворческих сил.
Призываем вас не поддаваться на измышления азербайджанской пропагандистской машины и быть уверенными в том, что общественности будет предоставлена исчерпывающая информация о вышеупомянутом процессе и его результатах", - говорится в сообщении.