Արցախի պետնախարարը խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը մարտի 1-ին խորհրդակցություն է հրավիրել ԱՀ գյուղատնտեսության, սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարների, ֆինանսների և էկոնոմիկայի փոխնախարարի, գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրենի մասնակցությամբ։
Ներկայացնելով նախապես հավաքագրված տվյալները՝ պետական նախարարը խիստ քննադատության է ենթարկել Արցախի շրջափակման հետևանքների մեղմման նպատակով հումանիտար բեռների տեղափոխման կազմակերպման եղանակներն ու մեթոդները։ Գուրգեն Ներսիսյանը հանձնարարել է շտապ ամփոփել անհրաժեշտ տեղեկությունները, գույքագրել ունեցած ապրանքներն ու ներքին նվազագույն պահանջարկը, որպեսզի հնարավոր լինի ճիշտ որոշել ներկրման ենթակա հումանիտար ապրանքների առաջնահերթությունը։ «Ամենատարբեր գործընթացներում ներառված ու գնահատված չեն բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտների շահերը, նրանց կարծիքն ու տեսակետը լսելի չի դարձվել, այդ պատճառով նրանք հիմա ստիպված են անհատական բարձրացնել իրենց խնդիրները»,- նշել է Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետական նախարարն անընդունելի է համարել, որ առայսօր չեն մեկնարկել գյուղատնտեսական աշխատանքները, իսկ դրանց հրատապ զարկ տալու համար կան բազմաթիվ կիսատ գործընթացներ։ «Այս վիճակի հիմնական պատճառներից մեկը նախարարությունների ու այլ պատասխանատուների միջև պատշաճ փոխգործակցության բացակայությունն է: Անընդունելի է, որ դրանք բացահայտվում են միայն պետական նախարարի մոտ խորհրդակցության ընթացքում»,- ընդգծել է Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետական նախարարը մի շարք հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների շուրջ տվել է համապատասխան հանձնարարականներ, որոնք պետք է իրականացվեն հստակ ժամանակացույցի համաձայն:

Государственный министр Арцаха провел совещание
Государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян 1 марта созвал совещание с участием министров сельского хозяйства, социального развития и миграции, заместителя министра финансов и экономики и директора Фонда поддержки села и сельского хозяйства.
Представив ранее собранные данные, госминистр подверг резкой критике способы и методы организации перевозки гуманитарных грузов с целью смягчения последствий блокады Арцаха. Гурген Нерсисян поручил в срочном порядке обобщить необходимую информацию, провести инвентаризацию товаров и минимальную внутреннюю потребность, чтобы можно было правильно определить приоритет ввозимых гуманитарных грузов. «Интересы всех субъектов хозяйствования не учитываются в различных процессах, их мнение и точка зрения не были услышаны, поэтому они теперь вынуждены поднимать свои проблемы в индивидуальном порядке», - сказал Гурген Нерсисян.
Госминистр счел неприемлемым, что сельскохозяйственные работы до сих пор не начаты, и есть много незавершенных процессов, чтобы придать им срочный импульс. «Одной из основных причин такой ситуации является отсутствие должного взаимодействия между министерствами и другими должностными лицами. Недопустимо, чтобы они выявлялись только во время консультации с госминистром", - подчеркнул Гурген Нерсисян.
Государственным министром даны соответствующие рекомендации по ряду вопросов, требующих безотлагательного решения, которые должны быть реализованы в соответствии с четким графиком.