«Ցավալի է, որ դատարանը չբավարարեց Հայաստանի մեկ այլ պահանջ»․ Արցախի ՄԻՊ
«Ողջունելի է, որ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը քիչ առաջ բավարարեց Հայաստանի պահանջը և պարտավորեցրեց Ադրբեջանին չխոչընդոտել «Լաչինի միջանցքով» բեռների, մարդկանց և տրանսպորտի ազատ տեղաշարժը երկու ուղղություններով:
Հպարտ եմ, որ նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք առաքելության արդյունքները և զեկույցները հիմք են դարձել ՀՀ կառավարության այդ հայցի և այս որոշման համար: Ողջունելի ու շատ կարևոր է նաև, որ դատարանը ամբողջությամբ ու միաձայն մերժեց Ադրբեջանի պահանջը Հայաստանի դեմ՝ ականների կեղծ թեմայով:
Տարօրինակ ու ցավալի է սակայն, որ դատարանը չբավարարեց Հայաստանի մեկ այլ պահանջ գազամատակարարման ու էլեկտրամատակարարման վերականգնման վերաբերյալ՝ ապացուցված չհամարելով, որ խափանումները տեղի են ունենում Ադրբեջանի կողմից: Այնինչ մենք չենք կարող համապարփակ ապացույցներ ներկայացնել դրա վերաբերյալ, քանի որ ընդհանրապես մուտք չունենք Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ, այդ թվում՝ մեր կենսական ենթակառուցվածքների վնասման վայրեր:
Ամեն դեպքում՝ շատ կարևոր եմ համարում առաջին երկու որոշումները և կուզեի շնորհակալություն հայտնել Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի թիմին՝ Եղիշե Կիրակոսյանի գլխավորությամբ, իրավաբանական թիմին և բոլոր անձանց, ովքեր ներդրում ունեն այս նշանակալի հաջողության մեջ:
Պայքարը շարունակվում է, և մենք պետք է կարողանանք միջազգային հանրությանը պատշաճորեն ու հետևողականորեն ներկայացնել ադրբեջանական հանցագործությունները Արցախի ժողովրդի դեմ»:

"It is unfortunate that the court did not satisfy another demand of Armenia," HRD of Artsakh
"It is welcome that the International Court of Justice of the United Nations recently satisfied Armenia's demand and obliged Azerbaijan not to obstruct the free movement of cargo, people, and transport in both directions through the Lachin Corridor.
I am proud that the results and reports of the fact-finding mission of the human rights defender of Artsakh became the basis for that claim and this decision of the RA government. It is also welcome and essential that the court entirely and unanimously rejected Azerbaijan's claim against Armenia on the false topic of landmines.
It is strange and sad, however, that the court did not satisfy another demand of Armenia regarding the restoration of gas and electricity supply, not considering it proven that the disruptions are happening on the part of Azerbaijan. However, we cannot provide ample evidence on this since we need access to the territories under Azerbaijan's control, including where our vital infrastructure was damaged.
In any case, the first two decisions are critical. I thank the RA for the International Legal Affairs representative team, led by Yeghishe Kirakosyan, the legal team, and all the people who contributed to this significant success.
The struggle continues, and we must be able to correctly and consistently present the Azerbaijani crimes against the people of Artsakh to the international community."