35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ
Ղարաբաղյան շարժման 35-ամյակի առթիվ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 20-ին բարձրաստիճան պետական այրերի ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել:
Արայիկ Հարությունյանը նաև ուղերձ է հղել Շարժման 35-ամյակի առիթվ.
1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես շրջադարձային ու վճռորոշ օր և դարձավ մեր ազգային ոգու վերածննդի, համայն հայության միասնականության ու համախմբման խորհրդանիշ: Այն նշանավորվեց որպես Արցախի վերածննդի օր:
Այդ օրը Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանն ընդունեց պատմական որոշում, որով իրավական ուժ ստացավ իր իրավունքների ու ազատությունների, ազգային արժանապատվության պաշտպանության համար արցախահայության բազմամյա պայքարը: Մենք ի լուր աշխարհի հայտարարեցինք հայրենի հողում ազատ, անկախ ու միավորված ապրելու, սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու մեր վճռական ու անսասան կամքի մասին:
35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ, ոգին՝ անկոտրում, ուղին՝ անշեղ: Ավելի քան երկու ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովուրդն իր տոկունությամբ ու հաստատակամությամբ ապացուցեց, որ ինչպես պատմական 88-ին, այնպես էլ այսօր տեր է իր ընդունած որոշմանը, տեր է իր ընտրած ուղուն և իր պապերի հողին, որը միշտ եղել է ու պետք է լինի հայկական:
Մենք խորապես շնորհակալ ենք ու երախտապարտ բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ են այս դժվարին ճանապարհին, մեր բոլոր հայրենակիցներին Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, Արցախի հավատարիմ բարեկամներին աշխարհի տարբեր ծայրերում, ովքեր իրենց աջակցությամբ անսպառ ուժ են հաղորդում մեզ՝ հանուն համամարդկային արժեքների, ժողովրդավարության հիմնարար նորմերի ու սկզբունքների պաշտպանության մեր պայքարում:
Գլուխ եմ խոնարհում հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր նահատակների պայծառ հիշատակի առջև: Նրանք միշտ մեզ հետ են, մեր կողքին և առաջնորդում են մեզ Արցախի ապագայի կերտման մեր ճանապարհին: Մենք պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի իրականություն դառնան մեր հերոսների նվիրական իղձերն ու նպատակները:
Թող Աստված խաղաղություն, ուժ ու եռանդ, ամուր հավատ ու հույս պարգևի մեր ժողովրդին՝ արժանապատվորեն հաղթահարելու բոլոր փորձություններն ու կյանքի կոչելու համազգային ծրագրերն ու երազանքները»:

On February 20, on the occasion of the 35th anniversary of the Karabakh movement, the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, accompanied by high-ranking statesmen, visited the city memorial of Stepanakert and paid tribute.
Araik Harutyunyan also sent a message on the occasion of the 35th anniversary of the Movement.
February 20, 1988, entered the history of the Armenian people as a turning point and decisive day. It symbolized the revival of our national spirit, unity, and the consolidation of all Armenians. It was marked as Artsakh's revival day.
On that day, the extraordinary session of the Nagorno-Karabakh Regional Council held in Stepanakert adopted a historic decision, which gave legal force to the long-term struggle of Artsakh Armenians to protect their rights and, freedoms, national dignity. We announced to the world our strong and unshakable will to live free, independent, and united in our native land, to manage our destiny independently.
Even after 35 years, our decision remains unchanged, the spirit unbroken, the path unchanging. The people of Artsakh, who have been under siege for more than two months, proved with their endurance and determination that they are the owner of the decision they made, the owner of the path they chose, and the land of their ancestors, which has always been and must be Armenian. :
We are profoundly thankful to all those who are with us on this challenging path, to all our compatriots in Mother Armenia and the Diaspora, and to the loyal friends of Artsakh in different parts of the world, who, with their support, give us inexhaustible strength for the sake of universal values, fundamental norms and principles of democracy. In our struggle for protection.
I bow my head in front of the bright memory of our martyrs who dedicated their lives to the sacred cause of the defense of the motherland. They are always with us, by our side, and guide us on our way to building the future of Artsakh. We must make our heroes' cherished dreams and goals come true.
May God grant our people peace, strength, energy, faith, and hope to overcome all trials with dignity and implement national plans and dreams."