ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից 7 անձ տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ այսօր՝ փետրվարի 9-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 83 հիվանդ։

7 people from Artsakh were transferred to Armenia through the mediation of ICRC
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 7 people from the Republican Medical Center CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh with severe diseases of the tumor and cardiovascular system, as well as pathologies requiring emergency surgical interventions, today, February 9, at the International Red Cross with the mediation and accompaniment of the committee, he was transferred to RA specialized medical centers.
Planned surgeries continue to be suspended in the medical facilities operating under the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
8 children are in the neonatal and intensive care units in the Arevik medical unit.
At Republican Medical Center CJSC, nine patients are in the intensive care unit, and 3 of them are in critical condition.
Until today, 83 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.