ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից 6 անձ է տեղափոխվել Հայաստան. ԱՀ ԱՆ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 6 անձ, այսօր՝ փետրվարի 2-ին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5 -ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 64 հիվանդ։

6 people were transferred from Artsakh to Armenia with the mediation of ICRC; State Ministry of Health
2 February, 13:10
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 6 people with severe oncological and cardiovascular diseases from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh were transferred to Armenia today, February 2, with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross and specialized medical centers.
7 children are in the neonatal and resuscitation wards in the "Arevik" medical unit.
At "Republican Medical Center" CJSC, 12 patients are in the intensive care unit, and 5 are in critical condition.
Until today, 64 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.