Դադարեցրեք Արցախը կործանման տանող այս ընթացքը. Արցախի առողջապահության նախկին նախարար
«Ընդամենը երեք ամիս առաջ՝ Արցախի նախագահի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ, անձանց որոշակի խմբի կողմից որոշակի պայմանավորվածություններով արցախցու վզին փաթաթվեց փրկչական կերպարով ներկայացած մի ծրագիր: Թեև անունը ծրագիր էր, բայց ոչ բեմագիր ուներ, ոչ պլան, ոչ հեղինակներ, ոչ հովանավորներ: Բայց թե ինչեր էին պատմում՝ էլ Պուտին, էլ Քարդաշյան, էլ Անգլիայի թագուհի, էլ Բայդեն... Խեղճ արցախցին ցնծությունից խելագարության էր հասել:
Իսկ հիմա՝ ավելի լուրջ. ընդամենը երեք ամսում Արցախը կորցրել է ֆինանսական, տնտեսական (մնացյալները չեմ կարողանում բարձրաձայնել) ողջ դիմադրողականությունը, ներքին լարվածությունը և թշնամանքը հատում է բոլոր թույլատրելի սահմանները: Յուրաքանչյուր օրն ավելի է խորացնում ճգնաժամը, ներիշխանական խաղերը ամբողջությամբ արժեզրկում են այն ամենը, ինչը համառ արցախցիների ջանքերով վերականգնվել ու պահպանվել է ետպատերազմական երկու տարում:
Այս ամենի պատասխանատուն Արցախի նախագահն է, ով պարտավոր է գործել սթափ ու առանց զգացմունքայնությանը տրվելու։
Մի բազմապատկեք ձեր պատասխանատվության ծավալը, այն քիչ չէ, բարձր գտնվեք ներանձնային շփումներից ու կախվածություններից և դադարեցրեք Արցախը կործանման տանող այս ընթացքը»:

Stop the process leading to the destruction of Artsakh; former Minister of Health of Artsakh
"Only three months ago, according to the agreement reached with the President of Artsakh, a program with the image of rescue was wrapped around the neck of the people of Artsakh by a particular group of persons with specific arrangements. Although the name was a program, it had no script, plan, authors, or sponsors. But what were they talking about: Putin, Kardashian, the Queen of England, Biden... The poor Artsakh citizen was mad with joy.
And now, more seriously. In just three months, Artsakh has lost all its financial, economic (I can't mention rest) resistance, internal tension, and hostility crossed all permissible limits. Each day deepens the crisis; the games of the government devalue everything that was restored and preserved by the efforts of persistent Artsakh residents in the two post-war years.
The president of Artsakh is responsible for all this and is obliged to act soberly and without giving in to sentimentality.
Do not multiply the extent of your responsibility; it is not tiny; rise above personal contacts and addictions and stop the process leading to the destruction of Artsakh."