Բացի Արցախի ցամաքային շրջափակումից՝ Ադրբեջանը նաև էներգետիկ շրջափակում է իրականացնում. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի մեկնաբանությանը:
«Վերջին շրջանում ադրբեջանական իշխանություններն ավելի հաճախ են դիմում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության՝ Լաչինի միջանցքի գործունեությանը վերաբերող 6-րդ կետի կամայական մեկնաբանմանը: Սեփական քաղաքական օրակարգն առաջ մղելու նպատակով Ադրբեջանը, փակելով Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը, արդեն ավելի քան 40 օր պատանդ է պահում Արցախի ամբողջ բնակչությանը և ստեղծում լուրջ հումանիտար ճգնաժամ։
Ընդ որում՝ Ադրբեջանը դիմում է տարատեսակ շահարկումների՝ փորձելով քողարկել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իր անմարդկային քաղաքականությունը։ Մասնավորապես, ռուս խաղաղապահներին և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պատկանող տրանսպորտային միջոցների երթևեկության մասին տվյալները ադրբեջանական իշխանությունները ներկայացնում են որպես հումանիտար ճգնաժամի և շրջափակման բացակայության ապացույց։ Սակայն միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն միտված ադրբեջանական կեղծարարությունները հերքվում են փաստերով։
Նախ՝ Լաչինի միջանցքի փակման 43 օրվա ընթացքում ավելի քիչ տրանսպորտային միջոցներ են անցել, քան մինչև շրջափակումը՝ մեկ օրվա ընթացքում: Այդ բոլոր տրանսպորտային միջոցները պատկանում էին կամ ԿԽՄԿ-ին կամ ռուս խաղաղապահներին։ Արցախի բնակիչների տրանսպորտային միջոցները չեն անցել միջանցքով։
Երկրորդ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով դադարեցվել է երկու ուղղություններով ուղևորաշրջանառությունը։ Անգամ ռուս խաղաղապահների՝ Հայաստանից Արցախ երեխաներ տեղափոխող մեքենան է կանգնեցվել, իսկ ուղևորները ադրբեջանցիների կողմից ենթարկվել են նպատակաուղղված հոգեբանական ահաբեկման։
Երրորդ՝ ամբողջությամբ դադարեցվել է սպառողական ապրանքների ներմուծումը, որը կազմում էր օրական ավելի քան 400 տոննա։
Արցախի շրջափակումը ոչ միայն հանգեցնում է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և դեղորայքի սղության, այլև հազարավոր մարդկանց զրկում է աշխատանքից և ապրուստի միջոցներից։ Ավելին՝ բացի Արցախի ցամաքային շրջափակումից՝ Ադրբեջանը նաև էներգետիկ շրջափակում է իրականացնում՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի վատթարացնել հումանիտար իրավիճակը։
Ադրբեջանը շարունակում է դիտավորյալ խոչընդոտել Արցախի գազամատակարարումը և Հայաստանից եկող Գորիս-Ստեփանակերտ միակ բարձրավոլտ գծի՝ իրենց վերահսկողության տակ գտնվող հատվածի վերականգնումը, որտեղ հունվարի 9-ին վթար էր տեղի ունեցել։
Ադրբեջանի պնդումը՝ Լաչինի միջանցքով անցնող տրանսպորտային միջոցները կանգնեցնելու և բեռների զննում անցկացնելու իր իրավունքի մասին, բացարձակապես անհիմն է։ Եռակողմ հայտարարության մեջ բացակայում է բեռների փոխադրման որևէ սահմանափակում ըստ դրանց բնույթի, նշանակության կամ կիրառման։ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ Ադրբեջանն ունի միայն մեկ պարտավորություն՝ ոչ մի կերպ չխոչընդոտել տեղաշարժը։
Եռակողմ հայտարարության դրույթները միակողմանիորեն վերանայելու և միջազգայնորեն ճանաչված կարգավիճակ ունեցող Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող և բացառապես մարդասիրական փոխադրումների համար օգտագործվող ճանապարհի վերածելու Բաքվի փորձերն ապօրինի են և պետք է մերժվեն:
Եռակողմ հայտարարության տակ Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը Ադրբեջանի ակնհայտ համաձայնությունն է ընդունել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի բացառիկ վերահսկողությունը Լաչինի միջանցքի նկատմամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Apart from the land blockade of Artsakh, Azerbaijan is also implementing an energy blockade, MFA of PC
The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh issued a statement referring to Azerbaijan's interpretation of point 6 of the Trilateral Statement of November 9, 2020.
"Recently, the Azerbaijani authorities have more often resorted to the arbitrary interpretation of point 6 of the Trilateral Declaration of November 9, 2020, regarding the activities of the Lachin Corridor. To advance its political agenda, Azerbaijan has been holding the entire Artsakh hostage for more than 40 days. It is creating a severe humanitarian crisis by closing the only road connecting Artsakh to Armenia and the outside world.
Moreover, Azerbaijan resorts to various speculations, trying to hide its inhumane policy towards the people of Artsakh. In particular, the Azerbaijani authorities present data on the traffic of vehicles belonging to Russian peacekeepers and the International Committee of the Red Cross as evidence of a humanitarian crisis and the absence of a blockade. However, the facts deny the Azerbaijani falsifications aimed at misleading the international community.
First, during the 43 days of closure of the Lachine Corridor, fewer vehicles traveled than one day before the closure. All those vehicles belonged either to the ICRC or to Russian peacekeepers. The cars of Artsakh residents did not pass through the corridor.
Secondly, as a result of the blocking of the Lachin Corridor, passenger traffic was stopped in both directions. Even the car of Russian peacekeepers transporting children from Armenia to Artsakh was destroyed, and the passengers were subjected to targeted psychological intimidation by the Azerbaijanis.
Thirdly, importing consumer goods, which amounted to more than 400 tons per day, was stopped entirely.
The blockade of Artsakh not only leads to a shortage of essential goods and medicine but also deprives thousands of people of their jobs and means of livelihood. Moreover, in addition to the land blockade of Artsakh, Azerbaijan is also implementing an energy blockade to worsen the humanitarian situation further.
Azerbaijan continues to deliberately obstruct the gas supply to Artsakh and the restoration of the only high-voltage line coming from Armenia to Goris-Stepanakert, the section under their control, where an accident occurred on January 9.
Azerbaijan's claim about its right to stop vehicles passing through the Lachin Corridor and carry out cargo inspections is entirely groundless. The tripartite declaration does not contain any restrictions on the carriage of goods according to their nature, purpose, or application. Azerbaijan has only one obligation towards the Lachin Corridor: not obstructing the movement.
Baku's attempts to unilaterally revise the provisions of the tripartite declaration and turn the Lachin Corridor, which has an internationally recognized status, into a route controlled by Azerbaijan and used exclusively for humanitarian transport are illegal and must be rejected.
The signature of the president of Azerbaijan under the tripartite declaration is the explicit agreement of Azerbaijan to accept the exclusive control of the peacekeeping troops of the Russian Federation over the Lachin Corridor," the statement said.