Արցախում բրնձի մեկ տեսակը ունեցել է համային և հոտային խնդիրներ. մատակարարումն արգելվել է
Հանրության կողմից ստացված բողոքների և ԱՀ Պետական եկամուտների, Պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեների և Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի կողմից իրականացված դիտարկումների արդյունքում պարզվել է, որ 2023 թվականի հունվարի 20-ից ԱՀ պետպահուստից առևտրային օբյեկտներին մատակարարված երեք տեսակ բրնձի մեկ տեսակը ունեցել է համային և հոտային խնդիրներ:        Պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի կողմից, երեկ երեկոյան պահեստներում առկա մնացորդը առանձնացվել է, կատարվել նմուշառում և ուղարկվել սննդամթերքի հետազոտությունների լաբորատորիա:
Բրնձի նշված տեսակի մատակարարումը խանութներին արգելվել է, իսկ արդեն մատակարարավածը հետ է կանչվել շուկայից այն փոխարինելու նպատակով:
Այն սպառողները, ովքեր արդեն նման խնդրի առկայությամբ բրինձ են ձեռք բերել, կարող են վերադարձնել համապատասխան խանութներ և հետ ստանալ կտրոններն ու գումարը, իսկ նույն կտրոնները օգտագործել որակյալ բրինձ ձեռք բերելու համար:

У одного из сортов риса в Арцахе были проблемы со вкусом и запахом, доставка была запрещена
В результате жалоб, поступивших от населения, и замечаний Комитета государственных доходов, Управления государственных инспекций и Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции было установлено, что у одного из трех видов риса, поставляемого на торговые объекты из Госрезерва от 20 января 2023 года были проблемы со вкусом и запахом. Управлением Госинспекции минувшей ночью остатки на складах были разделены, отобраны пробы и отправлены в исследовательскую лабораторию пищевых продуктов.
Поставка указанного вида риса в магазины запрещена, а уже поставленный изымается с рынка.
Потребители, которые уже приобрели рис с такой проблемой, могут вернуть его в соответствующие магазины и получить обратно талоны и деньги, а также использовать те же талоны для покупки качественного риса.