Արցախի գլխավոր դատախազը հանդիպել է երեկ Շուշիում հարձակման ենթարկված երեխաների հետ
Այսօր Արցախի գլխավոր դատախազը հանդիպել է հունվարի 17-ին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ՀՀ-ից Արցախ տեղափոխված՝ ճանապարհի արգելափակված հատվածում Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից հոգեբանական բռնության ենթարկված երեխաներին, նրանց ծնողներին և ուղեկցող ուսուցչուհի Աիդա Գյանջումյանին:
Ընդամենը րոպեների ընթացքում ձևավորված անկեղծ մթնոլորտում երեխաները ներկայացրել են ադրբեջանական հերթական վայրագության մանրամասներն ու իրենց ապրումները: Գլխավոր դատախազը իր երախտիքն է հայտնել երեխաներին ցուցաբերած խիզախության, հաստատակամության և ամեն գնով հայրենիք վերադառնալու վճռականության համար, ընդգծելով, որ հպարտանում է նրանց քաջությամբ ու դաստիարակվածությամբ:
«Այն, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը հիմնված է մոլի հայատյացության վրա, անառարկելի ու անվիճելի է: Դեռահաս տարիքում գտնվող երեխաներին գորգոռոցներով ու հարձակողական բնույթի գործողություններով ահաբեկելը և ճնշելը դրա հերթական դրսևորումներից է, որը կոչված է ապացուցելու, որ Ադրբեջանը իր նպատակներին հասնելու համար ունակ է ոտնձգելու նույնիսկ երեխաների դեմ»,- հանդիպման ժամանակ նշել է գլխավոր դատախազը:
Գլխավոր դատախազը ներողություն է խնդրել այն բանի համար, որ Արցախի Հանրապետությունը չի կարողացել կանխել և նրանց զերծ պահել այդօրինակ վայրագությունից ու վտանգից:

The chief prosecutor of Artsakh met with the children who were attacked in Shushi yesterday
Today, the chief prosecutor of Artsakh met with the children, who were transported from Armenia to Artsakh by Russian peacekeepers on January 17 and subjected to psychological violence by Azerbaijani citizens in the blocked section of the road, their parents and accompanying teacher Aida Gyanjumyan.
In the sincere atmosphere formed in just a few minutes, the children presented the details of another Azerbaijani atrocity and their feelings. The Prosecutor General expressed his gratitude for the children's courage, determination, and determination to return to their homeland at any cost, stressing that he is proud of their courage and education.
"The fact that the policy implemented by Azerbaijan is based on intense Armenian hatred is unobjectionable and indisputable. Intimidation and suppression of teenage children with shouting and aggressive actions are one of its common manifestations, which is meant to prove that Azerbaijan is capable of harassing even children to achieve its goals," said the Prosecutor General during the meeting.
The Prosecutor General apologized that the Republic of Artsakh could not prevent and keep them from atrocities and danger.