Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ վեց հիվանդներ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր բժշկական կենտրոններ. Արցախի ԱՆ
18 Հունվարի, 10:32
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից վեց հիվանդներ՝ «OU- Անհասների ռետինոպաթիա IV-V աստիճան, ծիածանաթաղանթի ռուբիոզ, եղջերաթաղանքի պղտորում, լեյկորիա, աֆակիա», «Th12 ողի մարմնի նորագոյացություն, Th12 L1 ողերի մարմինների օստեոիդ օստեոմա», «Գլխուղեղի նորագոյացություն», «Հղիություն I, 8 շաբաթական», «Գլխուղեղի ձախ ճակատային բլթի նորագոյացություն» և «Հետխոլեցիստեմիկ համախտանիշ, մեխանիկական դեղնուկ, խոլանգիտ, ռեզիդուալ խոլեդոխոլիթիազ» ախտորոշումներով, այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ վեց հիվանդները տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 10 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 34 հիվանդ։

Through the mediation of the International Committee of the Red Cross, six patients were transferred to different medical centers of Armenia. Ministry of Artsakh
18 January, 10:32
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, today 6 patients from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan with diagnoses: "OU- Retinopathy of minors IV-V degree, rubiosis of the iris, opacification of the cornea, leukorrhea, aphakia," "Th12 vertebral body neoplasm, Osteoid osteoma of the vertebral bodies Th12 L1", "Neoplasm of the brain," "Pregnancy I, eight weeks," "Neoplasm of the left frontal lobe of the brain" and "Post-whole systemic syndrome, mechanical jaundice, cholangitis, residual choledocholithiasis," were transferred to different specialized medical centers of RA accompanied and with the mediation of the International Committee of the Red Cross.
Planned surgeries continue to be suspended in the medical facilities operating under the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
10 children are in the neonatal and intensive care units in the "Arevik" medical unit.
At the "Republican Medical Center" CJSC, 9 patients are in the intensive care unit, and 4 are in critical condition.
Until today, 34 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.