Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաստատել են՝ Արցախի բնակիչները զրկված են ՀՀ հետ կապի հնարավորությունից. ԱՀ դատախազություն
Արցախի դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է. «09.01.2023թ.Ադրբեջանի տեղեկատվա-քարոզչական շահերը սպասարկող լրատվամիջոցները տեղեկություն են հրապարակել այն մասին (https://ru.oxu.az/politics/681869, https://media.az/…/blokada-karabaha-po-armyanski-sotni/), որ Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի արգելափակման 27 օրվա ընթացքում երկու ուղղություններով իրականացվել է 370 տարբեր տեսակի տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժ, որից 330-ը՝ ռուս խաղաղապահների կողմից, 31-ը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (այդ թվում շտապ օգնության մեքենաներ), իսկ շտապ օգնության 3 մեքենաները՝ «Արցախի բնակիչների կողմից»: Հոդվածի հեղինակը պնդել ու այդ կերպ փորձել էր ցույց տալ, որ իրականում Արցախը շրջափակման մեջ չէ, թեև բերված տվյալները ակնհայտորեն ի ցույց են դրել հակառակը:
Ադրբեջանական թեզի մերկ լինելը փաստելու համար բավարար է ընդամենը երեք վիճակագրական տվյալի բացահայտումը. մինչ Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ՝ Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհն արգելափակելը, 2022թ. նոյեմբեր ամսվա ցուցանիշների համաձայն, ՀՀ-ից Արցախ էր մատակարարվել օրական 380-400 տոննա սննդամթերք և հանրային կարիքների համար նախատեսված այլ ապրանքներ (27 օրում՝ 10.260-10.800 տոննա), «Լաչինի միջանցքով» մեկ ուղղությամբ՝ Հայաստանից Արցախ էր մեկնել օրական միջինը 454 մեքենա (27 օրում՝ 12.258), ավելի քան 1.200 մարդ (27 օրում՝ 32.400): Հատկանշական է, որ հիշյալ ցուցանիշները փոքր են ոչ միայն 2020թ. 44-օրյա պատերազմին նախորդող ժամանակահատվածի, այլև 120.000-անոց բնակչության միջին մակարդակի բարեկեցությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ պահանջարկի համեմատությամբ:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները վերոհիշյալ հրապարակմամբ հաստատել են նաև այն, որ 27 օր Արցախի Հանրապետության բնակիչները զրկված են միջանցքով տեղաշարժվելու և Հայաստանի Հանրապետության հետ կապի հնարավորությունից, միջանցքում երթևեկել են բացառապես ռուս խաղաղապահները և ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները:
Այսպիսով, վերը բերված վիճակագրական տվյալները և փաստարկները բավականին խոսուն ու պատկերավոր տեսքով արտացոլում են այն ողջ իրականությունը, որը ներկայումս տիրում է Արցախում և որը միջազգային հանրությունից թաքցնելու համար ջանք ու եռանդ չի խնայում Ադրբեջանը»:

Азербайджанские СМИ подтвердили, что жители Арцаха лишены возможности связи с РА. Прокуратура Арцаха
Прокуратура Арцаха распространила сообщение, в котором, в частности, говорится: «09.01.2023 года СМИ, обслуживающие информационно-пропагандистские интересы Азербайджана, опубликовали информацию об этом (https://ru.oxu.az/politics/681869, https://media.az/…/blokada-karabaha-po-armyanski-sotni/, что за 27 дней перекрытия автодороги Степанакерт-Горис в обоих направлениях было обеспечено передвижение 370 различных видов автотранспорта, из них 330 российских миротворцев, 31 Международного Комитета Красного Креста (в т.ч. машины скорой помощи) и 3 машины представителей «народа Арцаха». Автор статьи утверждал и тем самым пытался показать, что Арцах на самом деле не находится в блокаде, хотя приведенные данные явно свидетельствовали об обратном.
Чтобы задокументировать наготу азербайджанского тезиса, достаточно привести всего три статистических данных. до перекрытия в 2022 году автомагистрали Степанакерт-Горис, единственной, соединяющей Арцах с Арменией. По показателям ноября из Армении в Арцах в сутки доставлялось 380-400 тонн продовольственных и других товаров, предназначенных для общественных нужд (10 260-10 800 тонн за 27 дней), в среднем из Армении в Арцах в сутки выезжало 454 автомобиля. через «Лачинский коридор» (за 27 дней: 12 258), более 1200 человек (за 27 дней: 32 400). Примечательно, что указанные показатели невелики не только для 2020 года, но и по сравнению с периодом до 44-дневной войны, а также со спросом, необходимым для обеспечения среднего уровня благосостояния населения в 120 000 человек.
Азербайджанские СМИ также подтвердили вышеупомянутой публикацией, что в течение 27 дней жители Республики Арцах были лишены возможности передвигаться по коридору и общаться с Республикой Армения, по коридору проезжали только российские миротворцы и представители МККК.
Таким образом, приведенные выше статистические данные и аргументы в достаточно красноречивой и наглядной форме отражают всю реальность, царящую в настоящее время в Арцахе и которую Азербайджан не жалеет сил скрывать от международного сообщества.