Արցախում ԱԽ քարտուղարն իշխանության մաս չէ. Վահրամ Աթանեսյան
Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է ԼՂՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանի հետ։
-Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով աշխատանքից ազատվեց ԼՂ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։ Նրա փոխարեն նշանակվեց Արարատ Մելքումյանը։ Ըստ Ձեզ՝ ստեղծված իրավիճակում ո՞րն է Բալասանյանի ազատման պատճառը, ինչո՞ւ արվեց այս քայլը։
-Վիտալի Բալասանյանի պաշտոնանկման հարցը, ըստ իս, պետք է դիտարկել այն կտրվածքով, թե 2020-ի պատերազմից հետո նա ինչ առաքելությամբ էր ԱԽ քարտուղար նշանակվել։ Եթե այդ հարցի պատասխանն ունենանք, իսկ ես կարծում եմ, որ չենք ունենա, ապա դիտարկելի կլինի նաեւ «գեներալական փոխատեղությունը»։
- Ըստ Ձեզ՝ նման կադրային փոփոխության համար կայի՞ն նախադրյալներ։
-Որոշում ընդունողը ես չեմ, որպեսզի հիմնավորեմ կամ ասեմ՝ ես այդպես եմ նպատակահարմար գտնում։ Ես մի սահմանադրական իրողություն գիտեմ՝ Արցախում ԱԽ քարտուղարը իշխանության մաս չէ, իշխանական ֆիգուր չէ։
-Շուրջ 30 օր է՝ փակ է Լաչինի միջանցքը։ Ըստ էության, միջազգային հանրության գնահատականները օգուտ չեն տալիս։ Ռուսական կողմն էլ քայլեր չի ձեռնարկում։ Այս դեպքում ինչպե՞ս եք տեսնում հարցի կարգավորումը։
-Ի՞նչ պիտի անի «միջազգային հանրությունը»։ Ռազմա-քաղաքական իրականության մեջ նման սուբյեկտ չի եղել, չկա։ Ի՞նչ պիտի անի ռուսական կողմը։ Ուժով ցրի՞ Ադրբեջանի «էկոակտիվիստներին»։ Բացառված է։ Ի՞նչ կարգավորման մասին է խոսքը։ Հումանիտա՞ր։ Ես չեմ կարծում, թե Ադրբեջանը սովամահության է դատապարտելու 120 հազար մարդու։
-Այդ դեպքում ինչպե՞ս եք տեսնում հարցի կարգավորումը. արդյո՞ք Լաչինի միջանցքի բացման հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ուղիղ երկխոսություն է պետք։
-Իհարկե, ամենաօպտիմալ տարբերակը Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունն է։
-Այսօր ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք հայկական կողմից։
-Չեմ կարող ասել։ Ովքեր քաղաքական պատասխանատվություն են կրում կամ ուզում են վերցնել, թող մարդկանց հետ ոչ թե հանրահավաքով, այլ բարեկամական, անկեղծ շփումներով հաղորդակցվեն։ Ես մի բան կարող եմ ասել՝ այստեղ Ռոբին Հուդ խաղալու տեղ չէ։

"In Artsakh, the Secretary of the Security Council is not part of the government," Vahram Atanesyan
About the situation in Nagorno-Karabakh, Radar Armenia talked with Vahram Atanesyan, a former member of the NKR National Assembly and political analyst.
- Secretary of the Nagorno-Karabakh Security Council, Vitali Balasanyan, was dismissed by Araik Harutyunyan's decree. Ararat Melkumyan was appointed in his place. According to you, in the current situation, what is the reason for Balasanyan's release, and why was this step taken?
- The issue of Vitaly Balasanyan's dismissal should be considered from the point of view of what mission he was appointed Secretary of the Security Council after the 2020 war. If we have the answer to that question, and I think we won't, then the "general replacement" will also be considered.
- According to you, were there prerequisites for such personnel change?
- I am not the one who decides to justify it or to say that I think it is appropriate. I know a constitutional reality: in Artsakh, the Secretary of the Security Council is not part of the government; he is not a government figure.
- Lachin Corridor has been closed for about 30 days. The evaluations of the international community are of no use. The Russian side does not take any steps either. In this case, how do you see the settlement of the issue?
- What should the "international community" do? There was no such entity in the military-political reality; there is none. What will the Russian side do? Disperse the "eco-activists" of Azerbaijan by force? It is excluded. What regulation are we talking about? Humanities? I do not think Azerbaijan will condemn 120 thousand of people to death by starvation.
- In that case, how do you see the settlement of the issue? Is there a need for a direct dialogue between Stepanakert and Baku regarding the opening of the Lachin Corridor?
- Of course, the most optimal option is the Baku-Stepanakert dialogue.
- What are your expectations from the Armenian side today?
-I can not say. Those who bear political responsibility or want to take it, let them communicate with people not through a rally but through friendly, sincere contacts. I can say one thing: this is no place to play Robin Hood.