Արցախում կներդրվի կտրոնային համակարգ՝ առկա պարենային ապրանքները համաչափ բաշխել համար
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության առաջնային կարիքների ապահովմանը վերաբերող մի շարք հրատապ հարցեր:
Այս համատեքստում կարևորվել է կտրոնային համակարգի ներդրումը, ինչը հնարավորություն կտա առավելագույնս համաչափ բաշխել առկա պարենային ապրանքները: Նշվել է, որ արդեն մշակվել են համակարգի ներդրման մեխանիզմները: Սկզբնական շրջանում այն նախատեսվում է կիրառել  առաջնային նշանակության մի քանի ապրանքատեսակների համար: Ներկայում իրականացվում են տեխնիկական և կազմակերպչական աշխատանքներ՝  առաջիկա օրերի ընթացքում կտրոնային համակարգի անցնելու համար:
Նիստի ընթացքում տեղեկություններ են ներկայացվել օպերատիվ շտաբի անդամների՝ շրջաններ կատարած այցերի և բնակչության հետ ունեցած հանդիպումների մասին: Նշվել է, որ բարձրացված հիմնական հարցերից մեկը վերաբերել է հենց կտրոնային համակարգի ներդրմանը:
Պետնախարարը հանձնարարել է ամփոփել  հանդիպումների ընթացքում բնակչության կողմից բարձրացված հարցերը, տարբերակել խնդիրները և քննարկել դրանց լուծման հնարավորությունները. «Այս հանդիպումները ցույց են տվել, որ շրջափակման դժվարությունները չեն կոտրել մարդկանց ոգին: Բարձրացվել են երեք խումբ հարցեր՝ կոնկրետ բնակավայրին վերաբերող տեղական խնդիրներ, ընդհանուր խնդիրներ, որոնք համակարգային լուծումներ են պահանջելու, և  բողոք-դժգոհություններ: Կան նաև  հրատապ խնդիրներ, որոնց պետք է առաջնային կարգով լուծումներ տրվեն», -ասել է նա:
Պետնախարարին ներկայացվել է նաև ճանապարհների իրավիճակը, ձյան մաքրման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքը: Զեկուցվել  է, որ ադրբեջանական «էկոակտիվիստների» կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման հետևանքով հնարավոր  չէ իրականացնել մայրուղու ամբողջական մաքրումը, և մի մեծ հատված մնում է չմաքրված՝ վնասելով ճանապարհի որակը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել  նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով ծանր հիվանդների տեղափոխման,  ինչպես նաև անչափահաս երեխաներ ունեցող՝ կիսված ընտանիքների միավորման հնարավորություններին: Կարևորվել է այս ուղղություններով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համագործակցված աշխատանքը:
Անդրադարձ է եղել նաև կանխիկի դրամաշրջանառության հետ կապված խնդիրներին: Պետնախարարը հանաձնարարել է քայլեր ձեռնարկել՝ առկա հնարավորությունների շրջանակում իրավիճակը կարգավորելու առումով: Կարևորվել է  բնակչության շրջանում իրազեկման աշխատանքների իրականացումը, որպեսզի մարդիկ խուսափեն  մեծ ծավալի գումարի կանխիկացումից և կանխիկը պահելուց:
Զեկուցվել է նաև պարենային ապրանքների, դեղորայքի, բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում ընթացիկ իրավիճակը: Ներկայացվել են էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:

A coupon system will be introduced in Artsakh to distribute the available food products proportionately
Several urgent issues related to ensuring the primary needs of the population under the ongoing blockade of Artsakh by Azerbaijan were discussed at the headquarters meeting held today under the leadership of Ruben Vardanyan, Minister of State of the Republic of Artsakh, Chief of the Operational Staff.
In this context, introducing the coupon system was emphasized, enabling the maximum proportional distribution of the available food products. It was noted that the mechanisms for implementing the system have already been developed. Initially, it is planned to be applied to several primary products. In the coming days, technical and organizational works are being carried out to switch to the voucher system.
During the session, information was presented about the visits of members of the operational staff to the regions and meetings with the population. One of the main issues raised was related to the introduction of the coupon system itself.
The Minister of State was instructed to summarize the issues raised by the population during the meetings, distinguish the problems and discuss the possibilities of their solution. "These meetings have shown that the difficulties of the blockade have not broken the spirit of the people. Three questions were raised: local problems related to a specific settlement, problems that will require systemic solutions, and grievances. There are also urgent problems to which solutions should be prioritized," he said.
The State Minister was also presented with the situation of the roads and the process of organizing snow removal works. It was reported that due to the blocking of the Stepanakert-Goris highway by the Azerbaijani "eco-activists," it is impossible to complete the highway's cleanings, and a large section remains uncleaned, damaging the quality of the road.
During the session, the possibilities of transporting seriously ill patients through the International Committee of the Red Cross and reuniting families with minor children were also discussed. In these directions, I've highlighted the work in cooperation with the International Committee of the Red Cross.
Problems related to cash circulation were also addressed. The Minister of State has decided to go ahead and settle the situation within the framework of available opportunities. The implementation of awareness activities among the population has been emphasized so that people avoid withdrawing large amounts of money and keeping cash.
The current situation in the food, medicine, petrol, and diesel markets was also reported. The steps were presented to ensure uninterrupted energy supply, water supply, and infrastructure operation.