«Այս ծանրագույն ճգնաժամն էլ կանցնենք պատվով»․ Արցախի նախագահ
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 2023թ.-ը դիմավորում ենք արտակարգ պայմաններում: Անցնող տարվա ամբողջ ընթացքում Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության հանդեպ իրականացված բազմաթիվ ագրեսիաներից ու սադրանքներից բացի, Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ին նաև փակեց Արցախը Մայր Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ մեզ կանգնեցնելով նոր մարտահրավերների առջև:
Տարաբնույթ դժվարություններն ու փորձությունները հաղթահարելու ճանապարհին մեր ժողովուրդը դարձավ ավելի ուժեղ ու ամրակուռ՝ մեկ անգամ ևս վերահաստատելով սեփական հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու, արարելու կամքն ու վճռականությունը: Մեր ժողովուրդը նման զրկանքների պակաս չի ունեցել դարերի և հատկապես վերջին տասնամյակների ընթացքում, սակայն կարողացել է վճռական ու միասնական պայքարի միջոցով հաղթահարել մարտահրավերները: Ուստի, վստահ եմ, որ այս ծանրագույն ճգնաժամն էլ ենք անցնելու պատվով:
Թանկագի՛ն բարեկամներ, այս տոնական օրը ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ միմյանց սատարելու և առկա մարտահրավերներին արժանապատվորեն դիմագրավելու համար: Ամանորի այս գիշերը մեր շատ ընտանիքներ կիսված են: Ուզում եմ ներողություն խնդրել հատկապես այն երեխաներից, ովքեր հեռու են գտնվում ծնողներից՝ Արցախի կյանքի ճանապարհը բացելու նպատակով մեր կողմից գործադրված ջանքերի դեռևս անարդյունավետության համար:
Ուզում եմ հիշենք և մեր խոնարհումը բերենք Հայրենիքի նվիրյալների հիշատակին. այն կարող ենք վառ պահել միայն հայկական Արցախով, Արցախում ապրելով և պայքարելով: Համոզված եղեք, որ, հայրենիքի այս գողտրիկ անկյունում ապրելով ու ծառացող դժվարությունները հերոսաբար հաղթահարելով, մեզանից յուրաքանչյուրը յուրովի կարևոր առաքելություն է կատարում՝ հանուն հայ ժողովրդի լինելության և նրա ապագայի:
Ուզում եմ նաև խորին երախտագիտություն հայտնել մեր քույրերին ու եղբայրներին Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ են, մեր կողքին, իրենց աջակցությունն ու զորակցությունն են ցուցաբերում Արցախին այս դժվարին օրերին: Խաղաղություն, բարօրություն, վճռականություն, հույս ու հավատ բոլորիս: Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»:

"We will go through this heaviest crisis with honor," President of Artsakh
The President of Artsakh, Arayik Harutyunyan, sent a wish during the New Year and Christmas holidays.
"Dear compatriots, we welcome 2023 under extraordinary conditions. In addition to the many aggressions and provocations carried out against the civilian population of the Republic of Artsakh throughout the past year, Azerbaijan also closed the only road connecting Artsakh to Mother Armenia on December 12, putting us in front of new challenges.
On the way to overcoming various difficulties and trials, our people became stronger and stronger, once again reaffirming their will and determination to live and create freely and independently on their land. Our people did not lack such deprivations during the centuries, especially during the last decades, but they overcame the challenges through a determined and united struggle. Therefore, I am sure that we will pass this most challenging crisis with honor.
Dear friends, on this holiday, I want to thank you for supporting each other and facing the current challenges with dignity. Many of our families are divided this New Year's Eve. I want to apologize, especially to those children who are far from their parents, for the always ineffectiveness of our efforts to open the way to live in Artsakh.
I want to remember and pay our respects to the memory of the devotees of the Motherland. We can keep it alive only with Armenian Artsakh, living, and fighting in Artsakh. Be sure that, living in this cozy corner of the motherland and heroically overcoming the difficulties, each of us is fulfilling an essential mission in our way for the sake of the existence of the Armenian people and its future.
I also want to express my deep gratitude to our brothers and sisters in Mother Armenia and the Diaspora, to all those who are with us, by our side, and to show their support and support to Artsakh in these difficult days. Peace, prosperity, determination, hope, and faith to us all. Merry Christmas and Happy New Year."