Ինչպես խուսափել սննդային թունավորումներից. Արցախի առողջապահության նախարարությունը զգուշացնում է
Տոնական օրերին սննդային թունավորումներից զերծ մնալու համար Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը խորհուրդ է տալիս.
Սննդամթերք գնելիս հատուկ ուշադրություն դարձնել պիտանելիության ժամկետներին, կիսապատրաստի, հում և պատրաստի սննդամթերքների պահպանման պայմաններին:
Սննդում օգտագործվող մթերքը լավ լվանալ խմելու ջրով, ճաշատեսակների եփման ժամանակ պահպանել անհրաժեշտ ջերմային ռեժիմը՝ 70 աստիճանից բարձր: Պատրաստի սննդամթերքը սառնարանում պահել փակ տարաներով՝ 72 ժամից ոչ ավելի:
Աղցանները պատրաստել քիչ քանակով, մայոնեզով և թթվասերով համեմել միայն մատուցելուց առաջ:
Զերծ մնալ տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներից, իսկ օգտագործելու դեպքում պահածոյի պարունակությունը կաթսայի մեջ նախօրոք եռացնել 20-25 րոպե, բոտուլիզմով ախտահարված սննդամթերքը կարող է չփոխել իր համը, հոտը, գույնը և տեսքը:
Խուսափել ճարպոտ սննդի օգտագործումից, սնունդն ընդունել քիչ քանակությամբ, ընդմիջումներով ու հերթականությամբ:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հորդորում է չզբաղվել ինքնաբուժությամբ և առողջական խնդիրներ ունենալու դեպքում անմիջապես դիմել բժշկական հաստատություններ:

Как избежать пищевого отравления. Минздрав Арцаха предупреждает
Во избежание пищевых отравлений в праздничные дни Министерство здравоохранения Республики Арцах рекомендует:
При покупке продуктов питания обращайте особое внимание на сроки годности, условия хранения полуфабрикатов, сырых и готовых продуктов.
Используемые в пищу продукты хорошо промывать питьевой водой, поддерживать необходимый тепловой режим при приготовлении блюд, выше 70 градусов. Хранить готовую еду в закрытой таре в холодильнике не более 72 часов.
Готовьте салаты в небольшом количестве, заправляйте их майонезом и сметаной только перед подачей на стол.
Воздержитесь от консервов домашнего приготовления, а в случае употребления прокипятите содержимое консервов в кастрюле в течение 20-25 минут, пораженные ботулизмом продукты могут не менять своего вкуса, запаха, цвета и внешнего вида.
Избегайте употребления жирной пищи, принимайте пищу в небольших количествах, с интервалами и по порядку.
Министерство здравоохранения Республики Арцах призывает не заниматься самолечением и при возникновении проблем со здоровьем немедленно обращаться в медицинские учреждения.