Արցախից 3 հիվանդ ԿԽՄԿ միջնորդությամբ տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախի տեղեկատվական շտաբից տեղեկացնում են, որ Արցախից 3 հիվանդ ԿԽՄԿ միջնորդությամբ տեղափոխվել է Հայաստանի տարբեր բժշկական կենտրոններ.
«Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդներ՝ «Սրտի փականային հիվանդություն, միտրալ և աորտալ փականների արտահայտված անբավարարություն», «Սրտի ռիթմի խանգարում, նախասրտերի ֆիբրիլյացիա՝ պարոքսիզմալ ձև» և «Ձախ կրծքագեղձի ինվազիվ ոչ յուրահատուկ կարցինոմա, էնդոմետրիոզ, արգանդի պարանոցի քաղցկեղ» ախտորոշումներով, օրեր շարունակ գտնվում էին մեր բժիշկների հսկողության տակ։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ երեք հիվանդներն այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ»։

3 patients from Artsakh were transferred to Armenia through ICRC mediation
The information headquarters of Artsakh informs that three patients from Artsakh were transferred to different medical centers in Armenia with the mediation of ICRC.
"Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, three patients from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh were suffering "Valvular heart disease, pronounced insufficiency of mitral and aortic valves," "Heart rhythm disorder, atrial fibrillation - paroxysmal form" and " With the diagnoses of invasive non-specific carcinoma of the left breast, endometriosis, cancer of the cervix, and they were under the supervision of our doctors for days.
With the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross, the three patients were transferred to different specialized medical centers of RA today."