Արցախի կառավարությունը դիմել է միջազգային փորձագետներին
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը, մեկ անգամ ևս վերահաստատում է, որ Արցախում հանքարդյունաբերությունը իրականացվում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներով, որին համապատասխանեցված են նաև ոլորտի օրենսդրությամբ սահմանված կարգավորումները:
«Հաշվի առնելով, սակայն, հարևան երկրի «էկոակտիվիստների» ստեղծած անառողջ միջավայրն ու միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձերը, որոշում է կայացվել դիմել միջազգային կազմակերպություններին՝ «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության գործունեության հետ կապված միջազգային էկոլոգիական փորձաքննություն իրականացնելու համար:
Ընկերության ղեկավարության հետ համատեղ որոշում է կայացվել ժամանակավորապես դադարեցնել ընկերության հանքավայրի շահագործումը՝ մինչև փորձաքննության ավարտը: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը դիմել  է ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցներին և միջազգային մյուս մասնագիտական կազմակերպություններին՝ փորձաքննության իրականացումը սեղմ ժամկետներում կազմակերպելու համար:
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը մշտապես կողմնակից է եղել  հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային լավագույն ստանդարտների պահպանմանը և համոզված է, որ միջազգային էկոլոգիական ստանդարտները պետք է կիրառելի լինեն  ողջ տարածաշրջանի հանքարդյունաբերող ընկերությունների համար»,- ասված է հայտարարությունում:

Правительство Республики Арцах еще раз подтверждает, что горнодобывающая промышленность в Арцахе осуществляется в соответствии с самыми высокими международными стандартами, которым также соответствуют нормы, определенные законодательством отрасли.
«Учитывая, однако, нездоровую окружающую среду, созданную «экоактивистами» соседней страны, и попытки ввести в заблуждение международное сообщество, было принято решение обратиться в международные организации для проведения международной экологической экспертизы, связанной с деятельностью Компания «Бейс Металс».
Совместно с руководством компании принято решение о временном прекращении работы шахты компании до завершения экспертизы. Правительство Республики Арцах обратилось в соответствующие структуры ООН и других международных профессиональных организаций с просьбой организовать проведение экспертизы в короткие сроки.
Правительство Республики Арцах всегда выступало за сохранение лучших международных стандартов в области добычи полезных ископаемых и убеждено, что международные экологические стандарты должны быть применимы к горнодобывающим компаниям всего региона", - говорится в сообщении