Արցախի կառավարությունը դիմել է միջազգային փորձագետներին
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը, մեկ անգամ ևս վերահաստատում է, որ Արցախում հանքարդյունաբերությունը իրականացվում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներով, որին համապատասխանեցված են նաև ոլորտի օրենսդրությամբ սահմանված կարգավորումները:
«Հաշվի առնելով, սակայն, հարևան երկրի «էկոակտիվիստների» ստեղծած անառողջ միջավայրն ու միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձերը, որոշում է կայացվել դիմել միջազգային կազմակերպություններին՝ «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության գործունեության հետ կապված միջազգային էկոլոգիական փորձաքննություն իրականացնելու համար:
Ընկերության ղեկավարության հետ համատեղ որոշում է կայացվել ժամանակավորապես դադարեցնել ընկերության հանքավայրի շահագործումը՝ մինչև փորձաքննության ավարտը: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը դիմել  է ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցներին և միջազգային մյուս մասնագիտական կազմակերպություններին՝ փորձաքննության իրականացումը սեղմ ժամկետներում կազմակերպելու համար:
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը մշտապես կողմնակից է եղել  հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային լավագույն ստանդարտների պահպանմանը և համոզված է, որ միջազգային էկոլոգիական ստանդարտները պետք է կիրառելի լինեն  ողջ տարածաշրջանի հանքարդյունաբերող ընկերությունների համար»,- ասված է հայտարարությունում:

Artsakh government turned to international experts
The government of the Republic of Artsakh once again confirms that the mining industry in Artsakh is carried out according to the highest international standards, to which the regulations defined by the sector's legislation are also aligned.
"Taking into account, however, the unhealthy environment created by the "eco-activists" of the neighboring country and the attempts to mislead the international community, it was decided to contact international organizations to conduct an international ecological examination related to the activities of the "Base Metals" company.
With the company's management, a decision was made to temporarily stop the operation of the company's mine until the examination was completed. The government of the Republic of Artsakh has appealed to the relevant structures of the United Nations and other international professional organizations to organize the examination implementation in a short time.
The government of the Republic of Artsakh has always been in favor of maintaining the best international standards in the mining field and is convinced that international environmental standards should apply to mining companies in the entire region," the statement said.