Տղայիս համար ամենամեծ նվերը կլինի, որ հասնեմ Արցախ
«Արդեն 20 օր է՝ մեկուկես տարեկան տղայիս՝ Մարկիս չեմ տեսել։ Բացակայությունս դժվար է տանում, անհանգիստ է։ Թեև պապիկն ու տատիկը, կինս ամեն ինչ անում են, որ երեխային զբաղեցնեն, բայց Մարկն անդրդվելի է՝ անընդհատ ինձ է կանչում։ Դեռ շատ փոքր է, որ հասկանա՝ Արցախը շրջափակման մեջ է, որ ադրբեջանցիները թույլ չեն տալիս հայրիկին տուն վերադառնալ»,-Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասում է Արցախի Գիշի գյուղի բնակիչ Նարեկ Քամալյանը, որ այս օրերին չի կարող վերադառնալ հայրենիք։
Քամալյան եղբայրներից Նորայրը մի քանի տարի առաջ ԼՂ ՊԲ 7-րդ պաշտպանական շրջանում («Եղնիկներ») վիրավորում էր ստացել, մինչև հիմա առողջական խնդիրներ ունի։ Հերթական բուժումը պետք է Երևանում ստանար։ Դեկտեմբերի 8-ին Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղից Նարեկն ու Նորայրը սովորականի նման հրաժեշտ են տվել ընտանիքի անդամներին ու շարժվել Երևան՝ անգամ չմտածելով, որ ադրբեջանցիները փակելու են կյանքի ճանապարհ Լաչինի միջանցքը։
Նարեկն ու եղբայրը ամուսնացած են՝ մեկական երեխա ունեն։ Նարեկը ԼՂ քաղաքաշինության նախարարությունում է աշխատում, Նորայրը՝ ոստիկանությունում։ Եղբայրները Նորայրի առողջական խնդիրները կարգավորելուց հետո դեկտեմբերի 15-ից Գորիսի հյուրանոցներից մեկում են հաստատվել։
«Ասում էին՝ հնարավոր է ճանապարհը բացվի, եկանք Գորիս, բայց, արի ու տես, Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը այդպես էլ չբացվեց։ Մնացինք հյուրանոցում։ Մինչ օրս մեր կեցության ծախսերը Սյունիքի մարզպետարանն է հոգում, սննդի հարցը՝ հյուրանոցի տնօրինությունը։ Ամենաշատը կարոտն է տանջում, հատկապես որդուս՝ Մարկիս կարոտին չեմ դիմանում։ Տնեցիների հետ համացանցով միշտ կապի մեջ ենք։ Կինս ու երեխաս ծնողներիս հետ գյուղում են մնացել։ Անհամբեր սպասում են, թե երբ է ճանապարհը բացվելու, որ վերադառնանք։ Մարկս շատ է նեղվում, անհանգիստ է, որ տանը չեմ։ Երբ հետը խոսում եմ, հեռախոսը գրկում ու լաց է լինում։ Անընդհատ «պապա» է կանչում։ Նույնն էլ եղբորս 3-ամյա աղջիկը՝ Նարեն։ Այս պահին սոցիալական մյուս խնդիրների մասին փորձում եմ շատ չմտածել։ Կարևորը՝ մանկական կերի ու դեղորայքի խնդիրը լուծված է, մնացածը երկրորդական է»,- անկեղծանում է Նարեկը և շարունակում պատմել, թե որքան շատ է կապված որդու հետո, թե ինչպես էր աշխատանքից հետո՝ ազատ ժամանակ, պարտադիր Մարկի հետ անցկացնում, թե ինչպես էր որդուն գրկած՝ ամեն օր գնում գյուղամեջ, հետը շրջում գյուղով մեկ, որ Մարկը ծանոթանա, մերվի, ճանաչի գյուղը։ Բայց արդեն 20 օր է՝ երեխան զրկված է հորը տեսնելու հնարավորությունից։
«Մեր գյուղը, տունը, հարազատներիս, բոլորին էլ կարոտել ենք։ Գյուղը լեռնային է, ամեն մի վայրը՝ գեղատեսիլ, բնությունը՝ փարթամ, աղբյուրներով ու տեսարժան վայրերով հարուստ։ Տղայիս հետ զբոսանքներն եմ կարոտում։ Առհասարակ, Ղարաբաղում ցանկացած տեղ մեզ համար սիրելի է, թեկուզ փոքր թուփ ու քար՝ կարևոր է։ Ու մենք պայքարելու ենք, որ ճանապարհը բացվի»,- վստահեցնում է Նարեկը՝ հիշեցնելով, որ մի քանի անգամ փորձել է Լաչինի միջանցքով անցել, բայց նրանց թույլ չեն տվել՝ ռուս խաղաղապահների հրամանատարի տեղակալը դեկտեմբերի 25-ին ասել է, որ սպասում են հրահանգի, «վերևներից» պիտի հարցը լուծեն։
Թեև հաշված օրեր անց Նոր տարի է, բայց դրա մասին չեն էլ մտածում։ Նարեկի խոսքով՝ փորձում են չտրամադրվել, թե տոնական օրերին Լաչինի միջանցքը փակ է լինելու, ու չեն կարողանա վերադառնալ Արցախ։ «Ամեն վայրկյան հույսով սպասում ենք, որ պետք է ճանապարհը բացվի, որ հասնենք մեր ընտանիքներին։ Մեր միակ նպատակը ճանապարհի բացումն է, ոչ թե Ամանորին նախապատրաստվելը։ Կարծում եմ՝ տղայիս ամենամեծ նվերը կլինի, որ հասնեմ տուն, քանի որ Մարկիս համար այս պահին կարևոր է, որ իր կողքին լինեմ»,- ասում է Նարեկը, և նշում, որ Լաչինի միջանցքի բացումից զատ ցանկանում է, որ Արցախը հայկական մնա, և Մարկը խաղաղ Արցախում մեծանա։

The biggest gift for my son will be to get to Artsakh
"It's been 20 days; I haven't seen my one-and-a-half-year-old son Mark. My absence is hard to bear; it is restless. Although the grandparents and my wife do everything to keep the child occupied, Mark is adamant and always calls me. He is still too young to understand that Artsakh is under siege, that the Azerbaijanis do not allow his father to return home," said Narek Kamalyan, a resident of Artsakh's Gishi village, in a conversation with Radar Armenia, that he cannot return to his homeland these days.
Norayr, one of the Kamalyan brothers, was wounded in the 7th defense district of Nagorno-Karabakh Autonomous Region ("Eghniks") a few years ago, and he still has health problems. He had to receive regular treatment in Yerevan. On December 8, Narek and Norayr from the Gishi, Martuni region village, said goodbye to their family members as usual and went to Yerevan, not even thinking that the Azerbaijanis would close the Lachin corridor, the way of life.
Narek and his brother are married and have one child each. Narek works in the Ministry of Urban Development of Nagorno-Karabakh, and Norayr works with the police. After settling Norayr's health problems, the brothers decided on a hotel in Goris on December 15.
"They said that the road might be opened; we came to Goris, but lo and behold, the only road connecting Artsakh to Armenia was never opened. We stayed at the hotel. The Syunik administrative department has taken care of our living expenses, and the hotel's management covers the food issue. Missing hurts the most, especially since I wouldn't say I like missing my son Mark. We are always in touch with our housemates via the Internet. My wife and child stayed with my parents in the village. They eagerly await when the road is opened for us to return. Marks is distraught and worried that I am not at home. When I talk back, he hugs the phone and cries. He calls "papa" all the time. The same goes for my brother's 3-year-old daughter, Nare. Now, I try not to overthink other social problems. The important thing is that the problem of baby food and medicine is solved; the rest is secondary," says Narek frankly and continues to tell how much he is attached to his son, how he spends his free time with Mark, how he holds his son in his arms. Every day, he goes to the village, then walks around the town so that Mark gets to know the city. But for 20 days, the child has been deprived of seeing his father.
"We miss our village, home, relatives, everyone. The village is mountainous; every place is picturesque, and nature is lush and rich in springs and sights. I miss walks with my son. Generally, any place in Karabakh is dear to us; even a small bush and stone are important. And we will fight for the road to be opened," assures Narek, recalling that he tried to pass through the Lachin corridor several times, but they were not allowed. The deputy commander of the Russian peacekeepers said on December 25 that they were waiting for an order the issue would be solved "from above."
Although it's New Year in a few days, they don't even think about it. According to Narek, they are trying not to worry that the Lachin corridor will be closed during the holidays and they will not be able to return to Artsakh. "Every second, we are waiting with hope that the road should be opened so we can reach our families. Our only goal is to open the road, not to prepare for the New Year. I think the biggest gift to my son will be to get home because Mark needs to be by his side at this moment," says Narek, and he notes that apart from the opening of the Lachin Corridor, he wants Artsakh to remain Armenian, and Mark to grow up in peaceful Artsakh.