Ադրբեջանի «բնապահպանների» առաջարկներն անընդունելի են եղել Արցախի համար. Արայիկ Հարությունյան
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ շատ դիպուկ է նկատել, որ ղարաբաղյան խնդիրը որպես ժառանգություն մնացել է Խորհրդային Միությունից: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմի՝ Կաշենի հանքավայր այցի պահանջին, ապա իրականությունն այն է, որ ս. թ. դեկտեմբերի 3-ին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն առաջին անգամ արգելափակելուց հետո Ադրբեջանը ռուս խաղաղապահների միջոցով Արցախի իշխանություններին փոխանցել է գրավոր առաջարկներ, որոնք բնապահպանական խնդիրների հետ շատ քիչ առնչություն են ունեցել և բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար:
Չնայած սրան՝ արցախյան կողմը կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել՝ խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին փոխանցելով այն պայմանները, որոնց պարագայում պատրաստ կլինեն թույլ տալ բնապահպանների այց հանքավայր:
Ադրբեջանը չի պահպանել պայմանավորվածությունները, որի պատճառով մուտք չեն գործել հանքավայր: Դրանից հետո նրանք սկսել են ճանապարհի երկարաժամկետ արգելափակումը՝ ոչ միայն հարուցելով լուրջ հումանիտար խնդիրներ Արցախի 120 հազար բնակչության համար, այլև կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի բազմաթիվ նորմեր ու 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները:
Հուսով ենք՝ ՌԴ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև եռակողմ հայտարարության կետերի պահպանման կարևորության հարցը:
Այդուհանդերձ, չնայած ադրբեջանական կողմի խախտումներին՝ արցախյան իշխանությունները այսօր էլ հայտարարում են, որ կառուցողական են տրամադրված և պատրաստ են որպես բանակցային լիիրավ կողմ ներգրավվել Արցախին վերաբերող ցանկացած հարցի քննարկումներում»,- գրել է Հարությունյանը:

The proposals of Azerbaijan's "environmentalists" were unacceptable for Artsakh. Araik Harutyunyan
During the press conference held today, December 23, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, very accurately noticed that the Karabakh problem was left as a legacy of the Soviet Union. Artsakh President Arayik Harutyunyan wrote about this on his Facebook page.
"As for the request of the Azerbaijani side to visit the Kashani mine, the reality is that after blocking the only road connecting Artsakh to Armenia for the first time on December 3, Azerbaijan, through Russian peacekeepers, forwarded written proposals to the authorities of Artsakh, which have very little to do with environmental issues and were unacceptable for Artsakh.
Despite this, the Artsakh side showed a constructive approach, conveying to the Azerbaijani side through the peacekeepers the conditions under which they would be ready to allow environmentalists to visit the mine.
Azerbaijan did not keep the agreements, which is why they did not enter the mine. After that, they started a long-term blockade of the road, not only causing severe humanitarian problems for the 120 thousand population of Artsakh but also grossly violating many norms of international law and the provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020.
During today's meeting of the foreign ministers of Russia and Azerbaijan, the issue of the importance of maintaining the points of the tripartite declaration was also discussed.
"However, despite the violations of the Azerbaijani side, the Artsakh authorities declare today that they are constructively disposed and are ready to engage in the discussions of any issue related to Artsakh as a full-fledged negotiating party," wrote Harutyunyan.