Արցախում 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծանր
Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում են՝ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, որի մոտ ախտորոշվել էր «ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
Հանրապետական բժշկական կենտրոնում 7 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի Հանարապետության առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար»։

Состояние здоровья 4-месячного ребенка в Арцахе продолжает оставаться критическим
Министерство здравоохранения Арцаха сообщает, что в связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства, по-прежнему приостановлены плановые операции.
11 детей находятся в неонатальном и реанимационном отделениях медсанчасти "Аревик". Среди них 4-месячный ребенок с диагнозом «кишечный лейшманиоз» находится в тяжелом состоянии и получает соответствующее лечение.
В Республиканском медицинском центре в реанимационном отделении находятся 7 пациентов, 4 из них в критическом состоянии. Врачи делают все возможное, чтобы стабилизировать состояние пациентов.
Министерство здравоохранения Республики Арцах принимает все возможные меры для надлежащего преодоления ситуации, созданной из-за блокады».