Արցախում 13 երեխա և 9 բուժառու շարունակում է մնալ ռեանիմացիոն բաժանմունքում
Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսեկան փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 9 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

In Artsakh, 13 children and 9 medical patients are still in the intensive care unit
Artsakh Ministry of Health informs that due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, scheduled surgeries continue to be suspended in the medical institutions under the authority of the Ministry of Health of the Republic of Armenia.
13 children are in intensive care and neonatal wards in the "Arevik" medical unit. The health condition of the 4-month-old baby, diagnosed with Visceral Leishmaniasis, remains critical. Artsakh doctors provide the necessary medical care by consulting with RA specialists online.
At the "Republican Medical Center," 9 patients are in the intensive care unit, and two are in severe condition; doctors are doing everything possible to stabilize the state of the patients.
The Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan is taking all possible measures to overcome the situation created due to the blockade properly.