Արցախի դատախազությունը պարզել է, թե ովքեր են կազմակերպել Լաչինի միջանցքի զավթումը
Արցախի դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով. «Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը: Երկու օր շարունակ Ադրբեջանը դիտավորությամբ դադարեցրել էր նաև ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարումը:
Հիշյալ դեպքերի կապակցությամբ ԱՀ գլխավոր դատախազության կողմից անհապաղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, որոնց շրջանակում ձեռնարկված քննչական, այդ թվում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ՝
- Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի զավթումը կազմակերպած Ադրբեջանի քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը հատուկ ծառայությունների նախկին կամ ներկա աշխատակիցներ են.
- բարձրաձայնվող բնապահպանական խնդիրը ընդամենը օգտագործվում է որպես սեփական արարքները արդարացնելու և դրանց հիմնավոր տեսք հաղորդելու միջոց.
- Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.
- Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող գործողությունները հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին, դրանով արձանագրված ստատուս-քվոյին.
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները, որպես այդ տարածքի բնիկ ժողովուրդ և իրավատեր, միջազգային իրավունքի ուժով ունեն այդ տարածքի հողի, շրջակա բնական միջավայրի, բնության և ընդերքի տնօրինման, տիրապետման և օգտագործման իրավունք, որը Ադրբեջանը փորձ է անում անտեսել ու չեզոքացնել»:

Прокуратура Арцаха распространила информационное сообщение. «С 12 декабря текущего года группа граждан Азербайджана, выдающих себя за защитников окружающей среды, под ложным предлогом незаконно заняла дорогу, соединяющую Арцах с Арменией, тем самым остановив движение и перерезав единственную связь граждан Арцаха с внешним миром. Также на два дня Азербайджан преднамеренно прекратил подачу газа, поступаемого в Арцах из Армении.
В связи с указанными инцидентами, Генеральная прокуратура Республики Арцах незамедлительно возбудила уголовное дело, в рамках которого фактические данные, полученные посредством следственных мероприятий, в том числе оперативно-розыскных, осуществленных Службой национальной безопасности Арцаха, доказали, что:
- Подавляющее большинство граждан Азербайджана, организовавших захват автодороги Степанакерт-Горис, являются бывшими или действующими сотрудниками спецслужб;
- Поднимаемая экологическая проблема используется как попытку оправдать собственные действия и придать им обоснованный вид;
- Азербайджан преследует цель подорвать основы экономики Республики Арцах, лишив население источников дохода и рабочих мест;
- Действия граждан Азербайджана противоречат положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и отмеченному в нем статусу-кво;
- Граждане Республики Арцах, как коренной народ и правопользователи этой территории в соответствии с международным правом, имеют право управлять, распоряжаться и пользоваться землей, окружающей природной средой и недрами этой территории, что Азербайджан пытается игнорировать и нейтрализовать»