Անվտանգության կանոններին չհետևելը կարող է դառնալ լուրջ սպառնալիք. Արցախի ԱԻՊԾ-ն զգուշացնում է
Դեկտեմբերի 17-ին ժամը 19։26-ին, Ստեփանակերտ քաղաքի բնակչից ահազանգ է ստացվել, որ Մ.Գոշ փողոցի բնակելի շենքերից մեկի բնակարանի խոհանոցում տեղադրված գազօջախից ծուխ է ելնում։ Այդ մասին հայտնում են Արցախի ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից։
Հրդեհը շիջելու և վտանգը վերացնելու նպատակով դեպքի վայր է մեկնել հրշեջ փրկարարական մեկ մարտական հաշվարկ։
Պարզվել է, որ ծխի պատճառ է հանդիսացել ջեռոցում տեղադրված պլաստմասսե իրը, որը տաքանալուց հետո ծուխ է տարածել։ Հրդեհ չի եղել։
Անվտանգության վերաբերյալ բացատրական և իրազեկման աշխատանքներից հետո հրշեջ փրկարարները վերադարձել են մշտական տեղակայման վայր։
Արցախի ԱԻ պետական ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է բնակիչներին` Էլեկտրաջեռուցման, փայտե վառարանների և գազի սարքավորումների օգտագործաման ժամանակ՝ խստագույնս պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները:

17 декабря в 19:26 от жителя Степанакерта поступил сигнал тревоги о том, что из газовой плиты на кухне одного из жилых домов по улице М. Гоша идет дым. Об этом сообщает Государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД Арцаха.
Для тушения пожара и ликвидации опасности на место выехала одна пожарно-спасательная команда.
Выяснилось, что причиной дыма был помещенный в духовку пластиковый предмет, который после нагревания распространял дым. Пожара не было.
После проведения разъяснительной работы пожарные-спасатели вернулись на место постоянной дислокации.
Государственная служба Арцаха еще раз призывает жителей строго соблюдать правила пожарной безопасности при использовании электрического отопления, дровяных печей и газового оборудования.