«Կոչ ենք անում վերջնականապես հրաժարվել Արցախը հայաթափելու գաղափարից»․ Արայիկ Հարությունյան
Արդեն հինգերորդ օրն է՝ Ադրբեջանը «հուզական» և ուշադրության գրավման համար հետաքրքրական՝ բնապահպանական կեղծ թեմաներով համեմված օրակարգով շրջափակման մեջ է պահում Արցախի 120.000 բնակչությանը՝ այդ կերպ արցախահայությանը կանգնեցնելով հումանիտար աղետի առջև: Բայց ինչպես տեսնում ենք, արցախցին ծնկի չի եկել և արժանապատվորեն հաղթահարում է 21-րդ դարին անհամատեղելի ու քաղաքակիրթ մարդու համար գրեթե աներևակայելի մերօրյա գործընթացներն ու դրանցից ծնվող դժվարությունները, տառապանքները, հումանիտար հետևանքները: Այս մասին ասված է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հայտարարության մեջ:
«Այս կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի անունից հայտարարում եմ՝
• Արցախի ժողովուրդը տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության, ժողովուրդների բարիդրացիական հարաբերությունների կողմնակիցն ու ջատագովն է.
• Արցախի ժողովուրդը բաց է ցանկացած հարցի, խնդրի քննարկման, ազատ երկխոսության համար, տրամադրված է կառուցելու և ակնկալում է փոխադարձ իրավունքների հարգանքի հիման վրա ձևավորված կառուցողական հարաբերություններ.
• Մենք անընդունելի ենք համարում պարտադրանքի, հարկադրանքի, ուժի ցուցադրման ու կիրառման սպառնալիքի գործադրումը և կոչ ենք անում վերջնականապես հրաժարվել արցախյան ազատագրական պայքարի մեկնարկի պատճառ դարձած և Ադրբեջանի պետական քաղաքականության անբաժանելի մաս հանդիսացող՝ Արցախը հայաթափելու գաղափարից: Միայն այդ դեպքում է խաղաղության հասնելու կամքը լինելու գնահատելի, իսկ խաղաղությունը՝ անկեղծ, իրական ու շոշափելի.
• Արցախի ժողովուրդը ընդունել է իր իրավունքների դեմ ուղղված ոտնձգությանը դիմակայելու և մեզ հասցված ֆիզիկական զրկանքները արժանապատվորեն կրելու որոշում՝ այդ կերպ չեզոքացնելով Մայր Հայաստանին զիջումներ պարտադրելու բոլոր հնարավոր փորձերը, որոշման կայացումը կաշկանդող պայմանները.
• Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Հայաստանի Հանրապետությանը և սփյուռքի մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների նկատմամբ այս օրերին կատարվող ոճրագործության մասին բարձրաձայնում և իրազեկում են միջազգային հանրությանը, նախաձեռնում իրավական գործընթացներ, պարզապես քաջալերում և գոտեպնդում են արցախցուն.
• Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում ռուս խաղաղապահներին՝ իրենց առաքելությանը հավատարիմ մնալու համար: Օրեր շարունակ խաղաղապահները, առանց տեղացող սադրանքներին, ցուցադրական վիրավորանքներին ու արհամարհական վերաբերմունքին տուրք տալու հաստատակամ ու անսասան կեցվածքով կանգնած են Արցախի ժողովրդի կողքին:
Մենք բարձր ենք գնահատում խաղաղապահների գիտակցված քայլերը՝ ուղղված մեր ժողովրդի հումանիտար խնդիրները մեղմելուն, շարունակելու ենք մեր պայքարը և երբեք չենք լինելու Ռուսաստանի Դաշնության վրա ճնշում գործադրելու կամ նրա հեղինակությանը վնաս հասցնելու գործիք, քանզի վստահ ենք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում առկա է խնդիրները դիվանագիտորեն և երկխոսության ճանապարհով հանգուցալուծելու անբեկանելի կամք»,- ասված է հայտարարության մեջ:

"We call to finally abandon the idea of depopulating Artsakh." Araik Harutyunyan
For the fifth day already, Azerbaijan is keeping the 120,000 people of Artsakh under siege with an "emotional" and attention-grabbing agenda seasoned with fake environmental topics, thus putting Artsakh Armenians in front of a humanitarian disaster. But as we can see, the people of Artsakh did not kneel and, with dignity, overcomes today's processes, which are incompatible with the 21st century and almost unimaginable for a civilized person, and the difficulties, sufferings, and humanitarian consequences arising from them. This was stated in the statement of Artsakh President Araik Harutyunyan.
"On this occasion, I declare on behalf of the people of the Republic of Artsakh:
• The people of Artsakh are supporters and advocates of peace, stability, and neighborly relations of peoples in the region.
• The people of Artsakh are open to any question, problem discussion, and free dialogue and are willing to build and expect constructive relations based on mutual rights and respect.
• We consider the use of coercion, enforcement, demonstration, and use of force as unacceptable, and we call for the final rejection of the idea of depopulating Artsakh, which was the reason for the initiation of the Artsakh liberation struggle and is an integral part of Azerbaijan's state policy. Only then will the will to achieve peace be appreciated and peace sincere, honest, and tangible.
• The people of Artsakh have adopted a decision to resist the encroachment against their rights and to bear the physical deprivation inflicted on us with dignity, thereby neutralizing all possible attempts to impose concessions on Mother Armenia, the conditions constraining the decision-making.
• We express our gratitude to the Republic of Armenia and our compatriots in the diaspora, who are speaking out and informing the international community about the crime committed against the citizens of the Republic of Artsakh these days, initiating legal processes, simply encouraging and tightening the belts of the people of Artsakh.
• We thank the Russian peacekeepers for remaining true to their mission. For days, the peacekeepers have been standing by the people of Artsakh with a firm and unwavering attitude, without paying tribute to provocations, demonstrative insults, and contemptuous attitudes.
We highly appreciate the conscious steps taken by the peacekeepers to alleviate the humanitarian problems of our people; we will continue our struggle and will never be a tool to put pressure on the Russian Federation or damage its reputation because we are sure that the Russian Federation can solve the problems diplomatically and through dialogue. Irrevocable will," the statement said.