Արցախի մասին բոլոր հիմնական տեղեկությունները փոխանցվելու է ՄԱԿ-ի կենտրոնակայան
Արցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը հայտնում է, որ այսօր կայացավ բողոքի հերթական ակցիան է իրականացվել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջև:
«Ցուցարարների հետևողական պահանջների արդյունքում գրասենյակի համակարգողի պաշտոնակատար Քրիստին Վեյգանդը իջավ բակ և հանդիպեց ինձ ու Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանին: Մենք ներկայացրեցինք Արցախի առկա վիճակը և մեր պահանջներն ու ակնկալիքները ՄԱԿ-ից: Նա հավաստիացրել է, որ Արցախի և մեր ակցիաների մասին բոլոր հիմնական տեղեկությունները իրենք փոխանցել և փոխանցելու են ՄԱԿ-ի կենտրոնակայան:
Մենք պնդել ենք, որ ՄԱԿ-ի բոլոր մարմինները պետք է իրենց պարտավորությունները պատշաճորեն կատարեն և ժամանակին արձագանքեն Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին, այդ թվում՝ ադրբեջանական շրջափակմանը: Մեր պահանջների վերաբերյալ գրավոր մանրամասները կհրապարակեմ առանձին գրառմամբ»,- հայտնել է Բեգլարյանը:

Как сообщает советник госминистра Арцаха Артак Бегларян, сегодня перед армянским офисом ООН прошла очередная акция протеста.
«В результате последовательных требований протестующих исполняющая обязанности координатора офиса Кристин Вейганд спустилась во двор и встретилась со мной и Гегамом Степаняном, правозащитником Арцаха. Мы представили текущую ситуацию в Арцахе и наши требования и ожидания от Организации Объединенных Наций. Она заверила, что всю основную информацию об Арцахе и наших действиях они передадут в штаб-квартиру ООН.
Мы настаивали на том, чтобы все органы ООН должным образом выполняли свои обязательства и своевременно реагировали на вызовы, стоящие перед народом Арцаха, в том числе на азербайджанскую блокаду. Письменные подробности наших требований я опубликую отдельным постом", - сказал Бегларян.