Արցախում օպերատիվ շտաբ է ստեղծվել
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրականացվող մի շարք միջոցառումների մասին. այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Համաձայն հրամանագրի՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի հետ կապված Արցախի Հանրապետության բնակչության բնականոն կենսագործունեությունն ապահովելու և սպառնացող հնարավոր վտանգները կանխելու նպատակով և հիմք ընդունելով «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը, որոշվել է.
- Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պաշտպանական, պետության ու տնտեսության կենսագործունեության համար հատուկ նշանակություն ունեցող օբյեկտները փոխադրել ռազմական դրության աշխատանքային ռեժիմի:
- Ըստ անհրաժեշտության սահմանափակել Արցախի Հանրապետության տարածքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, ինչպես նաև սահմանել նշված տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմ:
- Իրականացնել բնակչության կենսագործունեության, հատուկ պահպանվող օբյեկտների և տրանսպորտի գործունեությունն ապահովող, ինչպես նաև բնակչության կյանքի և առողջության, շրջակա միջավայրի համար առավել վտանգ ներկայացնող օբյեկտների պաշտպանություն:
- Սահմանափակել հավաքների ազատության իրավունքը, արգելել գործադուլների և կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումները, անհրաժեշտության դեպքում օրենքով սահմանված կարգով կասեցնել ռազմական դրության պայմաններում Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչություն և այլ գործունեություն ծավալած կազմակերպությունների գործունեությունը:
- Սույն հրամանագրով նախատեսված միջոցառումներն իրականացնելու և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների կիրառումն ապահովելու նպատակով ստեղծել օպերատիվ շտաբ:
- Օպերատիվ շտաբի ղեկավարման համար Օպերատիվ շտաբի պետ նշանակել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
- Սահմանել, որ Շտաբի պետի` սույն հրամանագրից բխող ցուցումները պարտադիր են պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար:
- Արցախի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարել սույն հրամանագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետո սեղմ ժամկետում սահմանել սննդամթերքի, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի, ձեռքբերման և շրջանառության հատուկ կարգ:

В Арцахе создан оперативный штаб
Президент Араик Арутюнян подписал указ о ряде мер, осуществляемых в условиях объявленного военного положения на территории Республики Арцах. Об этом сообщает Главное информационное управление Аппарата Президента Республики Арцах.
Согласно постановлению, в целях обеспечения нормальной жизнедеятельности населения Республики Арцах и предотвращения возможных угроз в связи с ситуацией, возникшей в результате блокирования Азербайджаном 12 декабря 2022 года автомобильной дороги Степанакерт-Горис, и на основании закона «О правовом режиме военного положения» постановить:
- перевести на режим военного положения объекты особой важности для органов государственной власти и местного самоуправления, обороны, государства и экономики.
- В случае необходимости ограничить право свободного передвижения на территории Республики Арцах, а также установить особый режим выезда с указанной территории.
- осуществлять охрану жизнедеятельности населения, особо охраняемых объектов и объектов, обеспечивающих деятельность транспорта, а также объектов, представляющих наибольшую угрозу жизни и здоровью населения и окружающей среде.
- ограничивать право на свободу собраний, запрещать забастовки и иные меры, останавливающие или приостанавливающие деятельность организаций, при необходимости приостанавливать деятельность организаций, осуществляющих пропагандистскую и иную деятельность против обороноспособности и безопасности Республики Арцах на военном положении, в соответствии с законом.
- В целях реализации предусмотренных настоящим указом мер и обеспечения применения временных ограничений прав и свобод создать оперативный штаб.
- Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян назначен начальником Оперативного штаба по управлению Оперативным штабом.
- Установить, что указания Начальника Штаба, вытекающие из настоящего указа, обязательны для исполнения государственными органами и органами местного самоуправления, а также физическими и юридическими лицами.
- Поручить Правительству Республики Арцах со вступлением в силу настоящего указа установить особый порядок продажи, приобретения и оборота продуктов питания, медикаментов и товаров первой необходимости.