Արցախում ժամանակավորապես դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի և գազամատակարարման արգելափակման հետևանքով այս պահի դրությամբ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում ժամանակավորապես դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները. այս մասին հայտնում են ԱՀ ԱՆ-ից։
Բուժհաստատություններում ներկա պահին առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս չկա։ Այս պահին ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Կան բժշկական հաստատություններ, որոնք ջեռուցվում են դիզվառելիքով (այս պահին խնդիր չկա, բայց պաշարները սուղ են), բայց կան նաև բժշկական հաստատություններ, որոնք գազամատակարարման արգելափակման հետևանքով ջեռուցումը իրականացնում են էլեկտրատաքացուցիչներով։
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները ստեղծված իրավիճակը՝ պատշաճ կերպով հաղթահարելու համար։

In Artsakh, planned surgeries have been temporarily suspended
As a result of Azerbaijan's blocking of the road connecting Artsakh with Armenia and the gas supply, scheduled surgeries have been temporarily stopped in the medical facilities operating under the Ministry of Health of Azerbaijan. this is reported by the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan.
There is currently no shortage of drugs and medical supplies needed for first aid in medical facilities. At the moment, 11 patients are in the intensive care unit at the "Republican Medical Center" of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, of which 2 are in extremely serious condition.
There are medical facilities that are heated with diesel fuel (there is no problem at the moment, but supplies are scarce), but there are also medical facilities that use electric heaters as a result of the gas supply being blocked.
The Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan is taking all possible measures to properly overcome the situation.