1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու պատճառով 1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները: Այս մասին հայտնում է Արցախի ՆԳ ոստիկանությունը։
Արցախի կառավարության, Սյունիքի մարզպետարանի և Գորիսի քաղաքապետարանի հետ փոխգործակցության արդյունքում նրանք ապաստանել են Սյունիքի մարզում, մի մասն էլ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի գյուղերում։ Քաղաքացիների հետ մշտական կապի մեջ են տարածքը սպասարկող ՆԳՆ ծառայողները։ Ադրբեջանն այսօրինակ սադրանքով շարունակում է խախտել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի, բժշկական պատշաճ օգնության և հումանիտար բնույթի այլ իրավունքները։

1100 civilians, of which 270 are minors, cannot return to their homes
The Artsakh Internal Affairs Police report that 1100 civilians, 270 minors, cannot return to their homes due to Azerbaijan blocking the Lachin Corridor, the only road connecting Artsakh to Armenia and the outside world.
As a result of interaction with the Artsakh government, Syunik regional administration, and Goris municipality, they took shelter in the Syunik region, and some took shelter in the villages of the Berdadzor sub-region of Shushi region. The Ministry of Internal Affairs officers serving the area are in constant contact with the citizens. With this kind of provocation, Azerbaijan continues to violate the rights of free movement, proper medical assistance, and other human rights of thousands of citizens.