Արցախի ԱԽ-ն նամակով դիմել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը՝ անընդունելի համարելով միջանցքի փակումը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 13-ին հրավիրվել է ԱՀ անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը:
Ընդգծվել է, որ միջանցքի անխափան գործունեությունը երաշխավորված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, որի դրույթները հերթական անգամ խախտում է ադրբեջանական կողմը:
Անվտանգության խորհուրդը որոշել է համապատասխան նամակով դիմել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը՝ անընդունելի համարելով միջանցքի փակումը, որը բերելու է Արցախում հումանիտար աղետի:
Նախագահը շեշտել է, որ ԱՀ իշխանությունները ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր միջոցները բնակչության անվտանգության և կենսաապահովման խնդիրները լուծելու համար:

The Council of Artsakh addressed a letter to the command of the Russian peacekeeping troops, considering the closure of the corridor unacceptable
On December 13, under the chairmanship of the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, an extended session of the Security Council of the Republic of Armenia was convened, during which the military-political situation created by Azerbaijan's blocking of the corridor connecting Artsakh with the outside world was discussed.
It was emphasized that the uninterrupted operation of the corridor is guaranteed by the tripartite statement of November 9, 2020, the provisions of which are once again violated by the Azerbaijani side.
The Security Council has decided to write a corresponding letter to the command of the Russian peacekeeping troops stationed in the Republic of Artsakh, considering the closure of the corridor unacceptable, which will lead to a humanitarian disaster in Artsakh.
The President emphasized that the authorities of the Republic of Artsakh are taking all possible measures to solve the problems of safety and livelihood of the population.