Ստեփանակերտի ԲԿ-ի մի շարք բուժառուների կյանքին վտանգ է սպառնում, անհրաժեշտ է շտապ տեղափոխել Երևան
Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի մի շարք բուժառուներ գտնվում են ծայրահեղ ծանր և ծանր վիճակում. հայտնել է Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոնի տնօրեն Մհեր Մուսայելյանը՝ հավելելով. «Ցուցված է նրանց բուժումը և հետազոտությունները շարունակել Երևանում: Շրջափակման հետևանքով նրանց տեղափոխումը Հայաստանի քաղաքային հիվանդանոցներ դարձել է անհնար: Նրանց կյանքին վտանգ է սպառնում»։
«1 Շեյկյան Անդրանիկ Արամայիսի, 1972 թ., Ասկերանի շրջանի Իվանյան գյուղից, գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում, դեկտեմբերի 11-ից միացված է թոքերի արհեստական շնչառության սարքին, ունի սուր շնչառական անբավարարություն, բրոնխիալ աստմայի սրացում, մուլտիֆոկալ թոքաբորբ: Ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան: Շեյկյան Անդրանիկը Արցախյան երկու պատերազմների մասնակից է:
2 Մայիլյան Նորայր Վաչագանի, 1980թ., Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոց է տեղափոխվել Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղից: Վիճակը՝ ծանր: Կատարվել է սիրտ-թոքային վերակենդանացում, ունի օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիա, ստանում է ծրագրային հեմոդիալիզ: Ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան՝ բուժումը շարունակելու համար:
3 Ավշարյան Սոկրատ Էդուարդի, 1960 թ., Ստեփանակերտից: Վիճակը՝ կայուն ծանր: Դեկտեմբերի 12-ին կատարվել է կորոնար անգիոգրաֆիա, ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան՝ կատարելու սրտի բաց վիրահատություն՝ աորտո-կորոնար շունտավորում: Ունի սրտի իշեմիկ հիվանդություն, լարման կայուն ստենոկարդիա, զարկերակային հիպերտենզիա երկրորդ աստիճանի, շաքարային դիաբետ: Ավշարյան Սոկտատը Արցախյան երկու պատերազմների մասնակից է, երեք որդու հայր:
4 Դավթյան Մարինա Պավելի, 1966, Ստեփանակերտ: Տեղափոխվել է հիվանդանոց մեկ շաբաթ առաջ՝ գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարումով՝ ինսուլտ, ախտորոշվել է սֆենոիդիտ , կավերնոմայի (գլխուղեղում հեմատոզ գոյացությունների) բարձր հավանականություն: Հետզհետե ծանրացող վիճակ: Ցուցված է անհապաղ հետազոտություն Երևանում՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար:
5 Աբրահամյան Կրիստինա Կամոյի, 1983, Ստեփանակերտից: Գրեթե երկու շաբաթ տառապում է անհայտ էթիոլոգիայի հիպերթերմիայով (մարմնի բարձր ջերմություն ): Անհրաժեշտ է անհապաղ հետազոտություն Երևանում»,-նշել է Մուսայելյանը:

The lives of several Stepanakert hospital patients are in danger; they need to be urgently transported to Yerevan.
Several patients of the Republican Medical Center of Stepanakert are in severe condition. Said Mher Musayelyan, director of the Stepanakert Republican Medical Center, adding: "It is recommended to continue their treatment and research in Yerevan. As a result of the blockade, their transfer to city hospitals in Armenia has become impossible. Their lives are in danger."
"1 Sheikyan Andranik Aramaisi, born in 1972, from the village of Ivanyan, Askerani region, is in critical condition, has been connected to an artificial lung ventilator since December 11, has acute respiratory failure, exacerbation of bronchial asthma, multifocal pneumonia. Immediate transfer to Yerevan is indicated. Sheikyan Andranik is a participant in two Artsakh wars.
2 Mayilyan Norayr Vachagani, 1980, was transferred to Stepanakert Republican Hospital from Khnapat village of Askerani region. Condition: severe. Cardio-pulmonary resuscitation was performed; he had a general body intoxication and received program hemodialysis. Immediate transfer to Yerevan to continue treatment is indicated.
3 Avsharian Sokrat Eduardi, 1960, from Stepanakert. Condition: stable severe. Coronary angiography was performed on December 12, and immediate transfer to Yerevan to perform open heart surgery - aortocoronary shunting was indicated. He has ischemic heart disease, stable angina pectoris, arterial hypertension of the second degree, and diabetes mellitus. Avsharian Soktat participates in two Artsakh wars and is the father of three sons.
4 Davtyan Marina Paveli, 1966, Stepanakert. A week ago, he was transferred to the hospital with an acute cerebrovascular accident and a stroke. He was diagnosed with sphenoids, a high probability of cavernoma (hematoma in the brain)—a progressively worsening condition. Immediate examination in Yerevan for appropriate treatment is indicated.
5 Abrahamyan Kristina Kamoi, 1983, from Stepanakert. He has been suffering from hyperthermia of unknown etiology (high body temperature) for almost two weeks. An immediate investigation is needed in Yerevan," said Musayelyan.