Ստեփանակերտի ԲԿ-ի մի շարք բուժառուների կյանքին վտանգ է սպառնում, անհրաժեշտ է շտապ տեղափոխել Երևան
Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի մի շարք բուժառուներ գտնվում են ծայրահեղ ծանր և ծանր վիճակում. հայտնել է Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոնի տնօրեն Մհեր Մուսայելյանը՝ հավելելով. «Ցուցված է նրանց բուժումը և հետազոտությունները շարունակել Երևանում: Շրջափակման հետևանքով նրանց տեղափոխումը Հայաստանի քաղաքային հիվանդանոցներ դարձել է անհնար: Նրանց կյանքին վտանգ է սպառնում»։
«1 Շեյկյան Անդրանիկ Արամայիսի, 1972 թ., Ասկերանի շրջանի Իվանյան գյուղից, գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում, դեկտեմբերի 11-ից միացված է թոքերի արհեստական շնչառության սարքին, ունի սուր շնչառական անբավարարություն, բրոնխիալ աստմայի սրացում, մուլտիֆոկալ թոքաբորբ: Ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան: Շեյկյան Անդրանիկը Արցախյան երկու պատերազմների մասնակից է:
2 Մայիլյան Նորայր Վաչագանի, 1980թ., Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոց է տեղափոխվել Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղից: Վիճակը՝ ծանր: Կատարվել է սիրտ-թոքային վերակենդանացում, ունի օրգանիզմի ընդհանուր ինտոքսիկացիա, ստանում է ծրագրային հեմոդիալիզ: Ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան՝ բուժումը շարունակելու համար:
3 Ավշարյան Սոկրատ Էդուարդի, 1960 թ., Ստեփանակերտից: Վիճակը՝ կայուն ծանր: Դեկտեմբերի 12-ին կատարվել է կորոնար անգիոգրաֆիա, ցուցված է անհապաղ տեղափոխում Երևան՝ կատարելու սրտի բաց վիրահատություն՝ աորտո-կորոնար շունտավորում: Ունի սրտի իշեմիկ հիվանդություն, լարման կայուն ստենոկարդիա, զարկերակային հիպերտենզիա երկրորդ աստիճանի, շաքարային դիաբետ: Ավշարյան Սոկտատը Արցախյան երկու պատերազմների մասնակից է, երեք որդու հայր:
4 Դավթյան Մարինա Պավելի, 1966, Ստեփանակերտ: Տեղափոխվել է հիվանդանոց մեկ շաբաթ առաջ՝ գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարումով՝ ինսուլտ, ախտորոշվել է սֆենոիդիտ , կավերնոմայի (գլխուղեղում հեմատոզ գոյացությունների) բարձր հավանականություն: Հետզհետե ծանրացող վիճակ: Ցուցված է անհապաղ հետազոտություն Երևանում՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար:
5 Աբրահամյան Կրիստինա Կամոյի, 1983, Ստեփանակերտից: Գրեթե երկու շաբաթ տառապում է անհայտ էթիոլոգիայի հիպերթերմիայով (մարմնի բարձր ջերմություն ): Անհրաժեշտ է անհապաղ հետազոտություն Երևանում»,-նշել է Մուսայելյանը:

Ряд пациентов Республиканского медицинского центра Степанакерта находятся в крайне тяжелом состоянии, сказал Мгер Мусаелян, директор Степанакертского республиканского медицинского центра, добавив: «Рекомендуется продолжить их лечение и исследования в Ереване. В результате блокады их перевод в городские больницы Армении стал невозможным. Их жизнь в опасности».
"1 Шейкян Андраник Арамаиси, 1972 года рождения, из села Иванян Аскеранского района, находится в критическом состоянии, с 11 декабря подключен к аппарату искусственной вентиляции легких, имеет острую дыхательную недостаточность, обострение бронхиальной астмы, многоочаговую пневмонию. Показан немедленный перевод в Ереван. Шейкян Андраник – участник двух арцахских войн.
2 Маилян Норайр Вачагани, 1980 г.р., был переведен в Степанакертскую республиканскую больницу из села Хнапат Аскеранского района. Состояние: тяжелое. Проведена сердечно-легочная реанимация, у него общая интоксикация организма, он получает программный гемодиализ. Показан немедленный перевод в Ереван для продолжения лечения.
3 Авшарян Сократ Эдуарди, 1960 г.р., из Степанакерта. Состояние: стабильно тяжелое. 12 декабря проведена коронароангиография, показана немедленная транспортировка в Ереван для проведения операции на открытом сердце - аорто-коронарного шунтирования. У него ишемическая болезнь сердца, стабильная стенокардия, артериальная гипертензия второй степени, сахарный диабет. Авшарян Сократ – участник двух Арцахских войн, отец троих сыновей.
4 Давтян Марина Павели, 1966, Степанакерт. Неделю назад переведен в больницу с острым нарушением мозгового кровообращения, инсультом, диагноз сфеноидит, большая вероятность кавернома (гематома в головном мозге). Прогрессирующее ухудшение состояния. Показано срочное обследование в Ереване для соответствующего лечения.
5 Абрамян Кристина Камои, 1983 г.р., из Степанакерта. Почти две недели страдает гипертермией неясной этиологии (высокая температура тела). В Ереване необходимо немедленное обследование ", - сказал Мусаелян.