13 ժամ շարունակ փակ է Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը
13 ժամ շարունակ փակ է Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը։
Այսօր առավոտյան մի խումբ ադրբեջանցիներ` բնապահպանական պատճառաբանություններով  ժամը 10:30-ի հատվածում փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը։
Հարյուրավոր քաղաքացիներ, այդ թվում`անչափահասներ, չեն կարողանում տուն վերադառնալ, նրանց մի մասը ժամանակավոր մնացել է Սյունիքի մարզում։
Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։

The only road connecting Artsakh to the world has been closed for 13 hours
The only road connecting Artsakh to the world has been closed for 13 hours. The Artsakh Ministry of Internal Affairs police report this.
This morning, for environmental reasons, a group of Azerbaijanis closed the Shushi-Karin section of the Stepanakert-Goris highway at 10:30.
Hundreds of citizens, including minors, could not return home, and some temporarily stayed in Syunik Marz.
The transport connection of Lisagor, Mets Shen, Hin Shen, and Yegtsahogh villages of the Shushi region with the capital Stepanakert is interrupted.
The Ministry of Internal Affairs will provide additional information regarding the developments of the situation.