Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների նմանօրինակ հակամարդկային գործողությունները
Արցախի ԱԺ խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ ադրբեջանցի՝ իբր բնապահպան-ակտիվիստների կողմից Հայաստանը Արցախին կապող մայրուղին փակելու կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ֆոսֆորային ռումբեր օգտագործած ադրբեջանցիները բնապահպանական պատրվակով վերջին օրերին երկրորդ անգամ արգելափակեցին Ստեփանակերտ-Գորիս կյանքի ճանապարհը` նոյեմբերի 9(10)-ի եռակողմ համաձայնագրով միջանցքի կարգավիճակ ստացած մայրուղին:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կազմակերպված սադրիչ գործողությունները, որոնք միտված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը:
Դիմում ենք Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին` ցուցաբերել զսպվածություն, լինել զգոն, որպեսզի միասնական ջանքերով կանխենք ադրբեջանցիների ցանկացած սադրիչ գործողություն: Իր գոյապայքարի ընթացքում բազում դժվարություններ հաղթահարած մեր ժողովուրդը այս անգամ էլ կդիմակայի առկա և ապագա մարտահրավերներին:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերով գործողություններ ձեռնարկել՝ զսպելու Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները:
Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների նմանօրինակ հակամարդկային գործողությունները»:

We urge the Russian peacekeepers to prevent similar anti-human actions of the Azerbaijanis with the most brutal measures
The factions of the National Assembly of Artsakh made a statement about the closure of the highway connecting Armenia to Artsakh by Azerbaijani environmentalist activists. The statement states explicitly:
"Azerbaijani, who used phosphorous bombs against the civilian population of Artsakh, blocked the Stepanakert-Goris road of life for the second time in recent days under the pretext of environmentalism, the highway that was given the status of a corridor by the tripartite agreement of November 9-10.
We strongly condemn the provocative actions organized by the military-political leadership of Azerbaijan, which is aimed at destabilizing the situation in the region.
We appeal to the citizens of the Republic of Artsakh to show restraint and to be vigilant to prevent any provocative actions of Azerbaijanis with joint efforts. Our people, who have overcome many difficulties during their struggle for survival, will face the current and future challenges again this time.
We call on the international community to take concrete steps to curb Azerbaijan's aggressive ambitions.
We urge the Russian peacekeepers within the framework of the tripartite agreement to prevent similar anti-human actions by the Azerbaijanis with the most stringent measures."