Ես ձեր բոլորի հետ միասին պատրաստ եմ շարունակել այս բարդ ճանապարհը․ Ռուբեն Վարդանյան
Արցախն այսօր նշում է անկախության հանրաքվեի, Սահմանադրության և Մարդու հիմնարար իրավունքների օրը:  ԱՀ Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Երեսունմեկ տարի առաջ այս օրը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացավ անկախության համահանրապետական հանրաքվեն: Քվեարկությանը 108 736 մասնակիցներից անկախությանը «կողմ» քվեարկեց 108 615-ը (քվեարկողների 99,89 %-ը):
Երեք տասնամյակ շարունակ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է պայքարել ու պահանջել միջազգային հանրությունից, ինչպես նաև Ադրբեջանից՝ հարգել ու ճանաչել իր անկախ ապրելու իրավունքը: Արցախցիների ազատ ապրելու կամքը կոտրելու համար Ադրբեջանը ձեռնարկել է լայնամասշտաբ պատերազմներ՝ պատճառել անդառնալի կորուստներ և ցավ, բայց այդքանով հանդերձ՝ արցախահայերը շարունակում են համառ կերպով պայքարել իրենց մայր հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի համար:
Որպես պետնախարար տարբեր առիթներով շփվել եմ Ստեփանակերտում և Արցախի այլ շրջաններում ապրող իմ հայրենակիցների հետ: Գիտեմ, թե որքան անորոշություն, դառնություն ու ցավ կա արցախցիների սրտում, բայց ես նաև տեսել եմ նրանց համառությունը, սեփական հողի վրա ապրելու համառ ձգտումը: Արցախի հանդեպ սերն ու նվիրումը բառերով չես կարող բացատրել, դա տոկոնության և չհանձնվելու ցուցիչ է:
Ես ձեր բոլորի հետ միասին պատրաստ եմ շարունակել այս բարդ ճանապարհը, որն ընտրել ենք 31 տարի առաջ այս օրը:
Բայց մենք, լինելով ուժեղ և համառ մարդիկ, պետք է նաև սովորենք մեր սխալները վերհանել, չվախենալ դրանք շտկելուց, տեսնենք խնդիրները և աշխատենք դրանց լուծման ուղղությամբ: Ինձ համար շատ կարևոր է նաև պատերազմների հետևանքով տեղահանված արցախցիների ճակատագիրը և նրանց ակտիվ ներգրավվածությունը Արցախի կյանքում, որը հնարավոր է միայն կենսական պայմանների առկայության դեպքում՝ ապահովելով անվտանգությունը, ստեղծելով բարենպաստ պայմաններ՝ նրանց հայրենիք վերադարձը հնարավորինս արագ կազմակերպելու համար։
Փոխվելով, սխալները ուղղելով ու միասին խնդիրները լուծելով՝ մենք կկարողանանք փոխել մեր ներկան ու երաշխավորել ապագա Արցախի համար: Արցախում ապրող շուրջ 30 հազար երեխաներն արժանի են լուսավոր ու ապահով ապագա ունենալ, արժանի են վայելել խաղաղությունը և չառերեսվել նոր պատերազմի հետ, նրանք արժանի են մեծանալ ու ապրել ազատ, անկախ ու ժողովրդավար Արցախում: Եկեք մեր գործով, նվիրումով ու միասնականությամբ նրանց համար երաշխավորենք այդ ապագան»,-գրել է նա:

Сегодня Арцах отмечает референдум о независимости, День Конституции и основных прав человека. Об этом на своей странице в Facebook написал госминистр Армении Рубен Варданян.
«Тридцать один год назад в этот день в Нагорно-Карабахской Республике прошел референдум о национальной независимости. Из 108 736 участников голосования за независимость проголосовали 108 615 (99,89% избирателей).
На протяжении трех десятилетий народ Арцаха продолжает бороться и требует от международного сообщества, а также от Азербайджана уважения и признания его права на самостоятельную жизнь. Чтобы сломить волю народа Арцаха жить свободно, Азербайджан предпринял широкомасштабные войны, причинив невосполнимые потери и боль, но, несмотря на это, армяне Арцаха продолжают упорно бороться за право жить свободно и независимо на их родине.
В качестве государственного министра я неоднократно общался со своими соотечественниками, проживающими в Степанакерте и других районах Арцаха. Я знаю, сколько неуверенности, горечи и боли в сердцах арцахцев, но я также видел их упорство, их упорное желание жить на своей земле. Любовь и преданность Арцаху невозможно объяснить словами, это показатель терпения и непреклонности.
Вместе со всеми вами я готов сегодня продолжить этот трудный путь, который мы выбрали 31 год назад.
Но мы, сильные и упрямые люди, тоже должны научиться указывать на свои ошибки, не бояться их исправлять, видеть проблемы и работать над их решением. Судьба граждан Арцаха, перемещенных в результате войн, и их активное участие в жизни Арцаха также очень важны для меня, это возможно только при наличии условий для проживания, обеспечения безопасности, создания благоприятных условий для организации их возвращения на Родину в кратчайшие сроки, насколько это возможно.
Меняясь, исправляя ошибки и решая проблемы вместе, мы сможем изменить наше настоящее и обеспечить будущее Арцаха. Около 30 тысяч детей, проживающих в Арцахе, заслуживают светлого и безопасного будущего, заслуживают того, чтобы жить в мире и не столкнуться с новой войной, заслуживают того, чтобы расти и жить в свободном, независимом и демократическом Арцахе. Давайте обеспечим им это будущее нашей работой, самоотверженностью и единством», — написал он