«Պետք է ապահովել ՌԴ խաղաղապահների անժամկետ առաքելությունն Արցախում». Արայիկ Հարությունյան
Փարիզում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որը կազմակերպվել  էր Ֆրանսահայ միությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) կողմից: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Խորհրդի համակարգողներ ֆրանսահայ հասարակական գործիչ Արա Թորանյանը և ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը:
Իր հերթին՝ երկրի ղեկավարը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Հանրապետությունում ընթացող սոցիալ-տնտեսական բազմաթիվ ծրագրերը՝ ուղղված պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված անձանց, ենթակառուցվածքային ռազմավարական խնդիրների լուծմանը, բնակչության բնականոն կենսագործունեության համար բավարար պայմանների ստեղծմանը:
Առկա մարտահրավերներին դիմակայելու, կատարվող աշխատանքները հաջողությամբ իրականացնելու ու պատերազմից հետո ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու հարցում Նախագահը կարևորել է համահայկական համախմբվածության, յուրաքանչյուր հայի ներգրավվածության աստիճանի բարձրացման և ներուժի օգտագործման անհրաժեշտությունը:
«Ամեն մեկը, որտեղ էլ լինի, իր գիտելիքների, փորձի, կարողությունների, ունակությունների ու հմտությունների սահմաններում պետք է նպաստի Հայրենիքի զարգացմանն ու զորացմանը: Սա է հայոց պետականությունն ամրացնելու, ժամանակակից հարափոփոխ աշխարհում մեր ազգային ինքնությունը պահելու միակ ճանապարհը: Մենք այլընտրանք չունենք»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միաժամանակ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի հայկական համայնքը միշտ կանգնած է եղել Արցախի կողքին ու այսօր էլ օգնում է ապաքինվել պատերազմի ծանր վերքերից և դառնալ կենսունակ երկիր` միշտ մնալով հայկական: Նախագահ Հարությունյանը վստահություն է հայտնել, որ ֆրանսահայերը կշարունակեն իրենց հայրենանվեր գործունեությունը ու կնպաստեն Արցախի և Ֆրանսիայի միջև գործնական կապերի խորացմանը:
Հանդիպման ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը նաև պատասխանել է ներկաներին հուզող հարցերին: Անվտանգությանն առնչվող հարցին ի պատասխան՝ Նախագահը նշել է, որ Արցախի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ մինչև հակամարտության վերջնական կարգավորումը անհրաժեշտ է ապահովել ՌԴ խաղաղապահների, որպես Արցախի  ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի, անժամկետ առաքելությունն Արցախում՝ դրան զուգահեռ աշխատելով լրացուցիչ միջազգային երաշխիքների ապահովման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ:

"The indefinite mission of Russian peacekeepers in Artsakh should be ensured." Araik Harutyunyan
The delegation meeting headed by the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, with the representatives of the French-Armenian community, took place in Paris, organized by the Coordinating Council of French-Armenian Associations (CCAF). The coordinators of the Council, the French-Armenian public figure Ara Toranyan, and ARF Bureau member Murad Papazyan gave a welcome speech.
In turn, the head of the country presented to the participants of the meeting the numerous socio-economic programs in the Republic aimed at solving the strategic infrastructural problems of people forcibly displaced as a result of the war and creating sufficient conditions for the everyday life of the population.
The President emphasized the importance of pan-Armenian unity, increasing the degree of involvement of every Armenian and using the potential to face the existing challenges, successfully carry out the work being done, and overcome the crisis created after the war.
"Everyone, wherever he is, should contribute to the development and strengthening of the Motherland within the limits of his knowledge, experience, abilities, abilities, and skills. This is the only way to strengthen Armenian statehood and preserve our national identity in the modern, changing world. We have no alternative," Araik Harutyunyan said.
At the same time, President Harutyunyan noted that the Armenian community of France has always stood by Artsakh and even today helps to recover from the severe wounds of the war and become a viable country, always remaining Armenian. President Harutyunyan expressed confidence that the French-Armenians would continue their patriotic activities and contribute to the deepening of practical ties between Artsakh and France.
During the meeting, Araik Harutyunyan also answered the questions of the attendees. In response to the question related to security, the President noted that the Artsakh authorities have repeatedly stated that until the final settlement of the conflict, it is necessary to ensure the indefinite mission of Russian peacekeepers in Artsakh as a guarantor of the security of the people of Artsakh, working in parallel with this to ensure additional international guarantees.
RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Hasmik Tolmajyan, representatives of the French legislative body, also took part in the meeting.