«Պետք է ապահովել ՌԴ խաղաղապահների անժամկետ առաքելությունն Արցախում». Արայիկ Հարությունյան
Փարիզում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որը կազմակերպվել  էր Ֆրանսահայ միությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) կողմից: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Խորհրդի համակարգողներ ֆրանսահայ հասարակական գործիչ Արա Թորանյանը և ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը:
Իր հերթին՝ երկրի ղեկավարը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Հանրապետությունում ընթացող սոցիալ-տնտեսական բազմաթիվ ծրագրերը՝ ուղղված պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված անձանց, ենթակառուցվածքային ռազմավարական խնդիրների լուծմանը, բնակչության բնականոն կենսագործունեության համար բավարար պայմանների ստեղծմանը:
Առկա մարտահրավերներին դիմակայելու, կատարվող աշխատանքները հաջողությամբ իրականացնելու ու պատերազմից հետո ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու հարցում Նախագահը կարևորել է համահայկական համախմբվածության, յուրաքանչյուր հայի ներգրավվածության աստիճանի բարձրացման և ներուժի օգտագործման անհրաժեշտությունը:
«Ամեն մեկը, որտեղ էլ լինի, իր գիտելիքների, փորձի, կարողությունների, ունակությունների ու հմտությունների սահմաններում պետք է նպաստի Հայրենիքի զարգացմանն ու զորացմանը: Սա է հայոց պետականությունն ամրացնելու, ժամանակակից հարափոփոխ աշխարհում մեր ազգային ինքնությունը պահելու միակ ճանապարհը: Մենք այլընտրանք չունենք»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Միաժամանակ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի հայկական համայնքը միշտ կանգնած է եղել Արցախի կողքին ու այսօր էլ օգնում է ապաքինվել պատերազմի ծանր վերքերից և դառնալ կենսունակ երկիր` միշտ մնալով հայկական: Նախագահ Հարությունյանը վստահություն է հայտնել, որ ֆրանսահայերը կշարունակեն իրենց հայրենանվեր գործունեությունը ու կնպաստեն Արցախի և Ֆրանսիայի միջև գործնական կապերի խորացմանը:
Հանդիպման ընթացքում Արայիկ Հարությունյանը նաև պատասխանել է ներկաներին հուզող հարցերին: Անվտանգությանն առնչվող հարցին ի պատասխան՝ Նախագահը նշել է, որ Արցախի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ մինչև հակամարտության վերջնական կարգավորումը անհրաժեշտ է ապահովել ՌԴ խաղաղապահների, որպես Արցախի  ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի, անժամկետ առաքելությունն Արցախում՝ դրան զուգահեռ աշխատելով լրացուցիչ միջազգային երաշխիքների ապահովման ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ:

«Должна быть обеспечена бессрочная миссия российских миротворцев в Арцахе». Араик Арутюнян
В Париже состоялась встреча делегации во главе с Президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном с представителями франко-армянской общины, организованная Координационным советом франко-армянских ассоциаций (CCAF). С приветственным словом выступили координаторы Совета, французско-армянский общественный деятель Ара Торанян и член Бюро АРФД Мурад Папазян.
В свою очередь глава страны представил участникам встречи многочисленные социально-экономические программы в республике, направленные на решение стратегических инфраструктурных проблем вынужденно перемещенных в результате войны лиц, создание достаточных условий для нормальной жизнедеятельности населения.
Президент подчеркнул важность общеармянского единства, повышения степени вовлеченности каждого армянина и использования потенциала для того, чтобы противостоять существующим вызовам, успешно выполнять проводимую работу и преодолевать создавшийся после войны кризис.
«Каждый, где бы он ни находился, должен способствовать развитию и укреплению Родины в пределах своих знаний, опыта, способностей, умений и навыков. Только так можно укрепить армянскую государственность и сохранить нашу национальную идентичность в современном меняющемся мире. У нас нет альтернативы", - сказал Араик Арутюнян.
В то же время Президент Арутюнян отметил, что армянская община Франции всегда была рядом с Арцахом и даже сегодня помогает оправиться от тяжелых ран войны и стать жизнеспособной страной, всегда оставаясь армянской. Президент Арутюнян выразил уверенность, что французские армяне продолжат свою патриотическую деятельность и будут способствовать углублению практических связей между Арцахом и Францией.
В ходе встречи Араик Арутюнян также ответил на вопросы присутствующих. Отвечая на вопрос, касающийся безопасности, Президент отметил, что власти Арцаха неоднократно заявляли, что до окончательного урегулирования конфликта необходимо обеспечить бессрочную миссию российских миротворцев в Арцахе как гарантов безопасности народа Арцаха, параллельно работая над обеспечением дополнительных международных гарантий.
Во встрече также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол РА во Франции Асмик Толмаджян, представители законодательного органа Франции.