Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել Է Արցախի ժողովրդին սպառնացող վտանգները
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր Փարիզում շուրջ երկու տասնյակ ֆրանսիական առաջատար լրատվամիջոցների է ներկայացրել Ֆրանսիա կատարած այցի նպատակները, նշել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար և հաճախակի դարձած ագրեսիվ վարքի դրսևորումները, հետևողական կերպով հումանիտար խնդիրների ստեղծումը, թվարկել այն սպառնալիքները, որոնք լրջագույն վտանգ են ներկայացնում սեփական հայրենիքում Արցախի ժողովրդի գոյության համար:
Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ Ֆրանսիայի միջոցով ինքը ցանկանում է ուղերձ հղել եվրոպական բոլոր պետություններին, որ միջոցներ ձեռնարկեն կանխելու Ադրբեջանի սանձարձակ պահվածքը, որին սատարում է Թուրքիան:
«Մենք հասկանում ենք, որ Ադրբեջանի հետ Եվրոպան ունի նավթագազային շահեր, սակայն մեր հորդորն է՝ հարգել մեր ժողովրդի ինքնորոշման ու գոյության իրավունքները և առկա գործիքակազմերով թույլ չտալ Ադրբեջանի ցեղասպանական ու ծավալապաշտական քաղաքականության իրականացումը: Այս իմաստով տեղին է նշել նաև վերջին երկու տարիների ընթացքում ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կատարած հարձակումներն ու ՀՀ սուվերեն տարածքների բռնազավթումները»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահը պատասխանել է լրագրողների տարաբնույթ հարցերին, ինչպես նաև առանձին հարցազրույց է տվել «Ֆրանսպրես» պետական լրատվական գործակալությանը և հյուրընկալվել France-24 հեռուստաալիքին:

Araik Harutyunyan presented the threats to the people of Artsakh
Artsakh President Arayik Harutyunyan, who is on a working visit to France, presented the goals of his visit to France to about two dozen leading French media outlets in Paris today, noted the common and frequent manifestations of aggressive behavior by Azerbaijan towards the people of Artsakh, the consistent creation of humanitarian problems, and listed the threats that pose a severe threat. represent for the existence of Artsakh people in their homeland.
According to President Harutyunyan, through France, he wants to send a message to all European states to take measures to prevent the reckless behavior of Azerbaijan, which Turkey supports.
"We understand that Europe has oil and gas interests with Azerbaijan, but our request is to respect the rights of self-determination and the existence of our people and to prevent the implementation of the genocidal and expansionist policy of Azerbaijan with the existing instruments. In this sense, it is also appropriate to mention the attacks and occupations of the sovereign territories of the Republic of Armenia during the last two years, not only against Artsakh but also against the Republic of Armenia," Araik Harutyunyan said.
During the meeting, the president answered various journalists' questions and gave a separate interview with the state news agency "Francepress" and was hosted by the France-24 TV channel.