Մերժելի են եռակողմ հայտարարությունից չբխող գործողություններն ու միջամտությունները
Սամվել Բաբայանի «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում վերահսկողության հնարավոր մեխանիզմների ներդրմանը։
«Դիտարկելով բնապահպանական ակցիայի քողի ներքո ադրբեջանական հերթական սադրանքի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապն ապահովող Լաչինի միջանցքում վերահսկողության հնարավոր մեխանիզմներ սահմանելու վերաբերյալ կողմերի պաշտոնական հրապարակումներն ու մոտեցումները՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը հայտարարում է՝
1. Օրախնդիր պահանջ է միջազգային հանրության գործուն մասնակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնելու մանդատ պատվիրակել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ընթացակարգերով սահմանված կարգով՝ մինչև դրա անհրաժեշտության վերացումը, այն է՝ հակամարտության համապարփակ քաղաքական կարգավորումը։
2. Միանգամայն մերժելի են 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից չբխող գործողություններն ու միջամտությունները, որոնք խոչընդոտում են իր պատմական հայրենիքում Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու ազատությունները։
Արգելված առարկաների վերահսկողության հիմնավորմամբ համապատասխան սարքավորումներ պետք է տեղակայել նախևառաջ Քարվաճառ-Մատաղիս և Խուդաֆերին-Սանասար-Քաշաթաղ-Քարվաճառ երթուղիներում, եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի վերահսկողությանը հանձնված Քարվաճառի, Քաշաթաղի և Ակնայի շրջաններում, որտեղ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն կենտրոնացրել է հսկայական քանակությամբ կենդանի ուժ և զինտեխնիկա, այլև այդ տարածքներով ներխուժել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Ջերմուկ, Վարդենիս, Սյունիք և այն։ Սա այն դեպքում, երբ առանց մարտական գործողությունների հանձնված տարածքները պետք է լինեն ապառազմականացված գոտիներ՝ միջազգային սկզբունքների և նորմերի համապատասխանությամբ, սույն դեպքում՝ ՌԴ խաղաղապահության պատասխանատվությամբ։
3. Խիստ անհրաժեշտություն է հստակեցնել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի և Լաչինի միջանցքի աշխարհագրական կոորդինատները, ըստ այդմ՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման հենակետերը՝ 5 կմ լայնությամբ եզրագծով (աջ և ձախ կողմերից 2․5-ական կմ)՝ խաղաղապահ պատասխանատվության գոտում անվտանգության նկատառումներով տեղակայելով ոչ ավել, քան մեկ հսկիչ-անցագրային կետ, դիցուք՝ Հայաստան-Արցախ սահմանագծին։
4. Մտահոգիչ են Հայաստանի, որպես եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմի, մոտեցումները նույն հայտարարության դրույթների մեկնաբանության, քաղաքական նպատակահարմարությամբ դրանց վերաբերյալ ձևավորված հայեցողական վերաբերմունքի առնչությամբ։ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը պետք է հետամուտ լինեն մասնավորեցնելու և եռակողմ հայտարարությունից բխող փաստաթղթերում ամրագրելու բովանդակային և տեխնիկակական վերոնշյալ հարցերը՝ հայտարարության մյուս կողմերին պարտավորեցնելով ամբողջ ծավալով իրացնելու ստանձնած պարտավորությունները։
5. Տարակուսելի է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հանցավոր ինքնավստահությունը սեփական ժողովրդի նկատմամբ ուժի և ուժի սպառնալիքի շարունակական դրսևորումների ֆոնին, մասնավորապես ռազմավարական նշանակության տարածքային կորուստներ՝ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղեր (11-12 դեկտեմբերի, 2020թ․), Փառուխ գյուղ և հարակից Քարագլուխ բարձունք (24 մարտի, 2022թ․), Կուսանաց լեռ՝ հարակից Սարիբաբ և Բուզդուխ բարձունքներով (3 օգոստոսի 2022թ․), լարվածություն շփման գծում՝ զոհերի և վիրավորումների ելքով, միջադեպեր քաղաքացիական բնակչության շրջանում և այլն։
«Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ Արցախի Հանրապետության ներքաղաքական դասավորվածությունը չի արտացոլում հետպատերազմյան իրողությունները․ քաղաքական ղեկավարությունը բացարձակ անհաղորդ է Արցախում և Արցախի շուրջ մարտահրավերների էությանը, որոնց հաղթահարումը հնարավոր է բացառապես նոր ընտրությունների ելքով։ Արդյունքում Արցախի ժողովրդի վստահության մանդատ ստացած իշխանությունը Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցելու պոզիտիվ լեգիտիմություն կստանա, հակառակ դեպքում՝ ժողովուրդը կարող է դիմել համարժեք քայլերի»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Non-tripartite declaration-related actions and interventions are rejected
The "United Homeland" party of Samvel Babayan issued a statement referring to the possibility of introducing control mechanisms in the Lachin corridor.
"Considering the official publications and approaches of the parties regarding the establishment of possible control mechanisms in the Lachin Corridor connecting Nagorno-Karabakh and Armenia as a result of another provocation by Azerbaijan under the guise of an environmental action, the "United Homeland" party declares:
1. It is an urgent demand to delegate a mandate for a peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh with the active participation of the international community by the procedures of the UN Security Council until its necessity is eliminated, that is, the comprehensive political settlement of the conflict.
2. Actions and interventions that do not stem from the tripartite declaration of November 9, 2020, which hinder the rights and freedoms of the people of Artsakh in their historical homeland, are entirely unacceptable.
Based on the control of prohibited items, appropriate equipment should be deployed first of all on the Karvachar-Mataghis and Khudaferin-Sanasar-Kashatagh-Karvachar routes in the regions of Karvachar, Kashatagh, and Akna, handed over to the control of Azerbaijan by the tripartite declaration, where the Azerbaijani side has not only concentrated a vast amount of workforce and military equipment but also to invade the sovereign territory of the Republic of Armenia through those territories: Jermuk, Vardenis, Syunik and others. This is when the parts handed over without combat operations should be demilitarized zones by international principles and norms, in this case, under the responsibility of Russian peacekeeping.
3. There is an urgent need to clarify the geographic coordinates of the Nagorno-Karabakh contact line and the Lachin Corridor, accordingly, the bases for the deployment of the peacekeeping troops of the Russian Federation along a 5 km wide border (2.5 km each on the right and left sides), deploying no more than one checkpoint, located on the Armenia-Artsakh edge.
4. The approaches of Armenia, as a signatory of the tripartite declaration, regarding the interpretation of the provisions of the same order and the discretionary attitude formed regarding them by political expediency are worrying. The authorities of the Republic of Armenia should seek to privatize and fix those mentioned above substantive and technical issues in the documents resulting from the tripartite declaration, obliging the other parties to the order to fulfill their obligations in full.
5. The criminal self-confidence of the authorities of the Republic of Artsakh is surprising against the background of continuous manifestations of force and threat of force against their people, in particular, territorial losses of strategic significance: Khtsaberd and Hin Tagher villages of Hadrut region (December 11-12, 2020), Parukh village and the adjacent Karaglukh Bardzunk ( March 24, 2022), Mount Kusanats with adjacent Saribab and Buzdukh heights (August 3, 2022), the tension on the contact line with casualties and injuries, incidents among the civilian population, etc.
The "United Motherland" party reaffirms its position that the internal political arrangement of the Republic of Artsakh does not reflect the post-war realities. The political leadership is entirely out of touch with the essence of the challenges in and around Artsakh, which the outcome of new elections can only overcome. As a result, the government, which received the people's mandate of Artsakh, will accept positive legitimacy to negotiate directly with Azerbaijan. Otherwise, the people can take appropriate steps," the statement said.