Եթե այս հարցի պատասխանը տրվի, հետագա զարգացումները կլինեն կանխատեսելի. Աթանեսյան
-Ադրբեջանական կողմն ասում է, որ Ստեփանակերտ-Գորիս երթևեկությունը ռուս խաղաղապահներն են արգելափակել, քանի դեռ բանակցություններ էին ընթանում, որպեսզի ապահովվեր մասնագետների մուտքը։ Այն, որ Բաքվից եկած մարդկանց հետ հանդիպել է խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարը, թույլ է տալիս ենթադրել, որ նա տեղյակ է եղել։ Մնացածը վերլուծության թեմա է, դրանով պետք է զբաղվեն Արցախի պատկան կառույցները։
-Մի քանի ժամ տևած բանակցություններից հետո ճանապարհը բացվեց։ Որքանո՞վ է հավանական, որ ադրբեջանական կողմը կրկին նման գործողություններ կձեռնարկի։
-Որևէ երևույթ, կարծում եմ, պետք է դիտարկել փոխկապակցվածության կոնտեքստում։ Ամռանը Սարսանգի հիդրոհանգույցի հարցով Արցախ-Ադրբեջան համաձայնությամբ համատեղ ուսումնասիրություններ են կատարվել։ Ինչու՞ ադրբեջանցիները ճանապարհ չփակեցին, այսօր փակում են։ Եթե այս հարցի պատասխանը տրվի, հետագա զարգացումները կլինեն կանխատեսելի։ Պատասխան չկա, ուրեմն ոչինչ բացառելի չէ։
-Այս տարվա սկզբին էլ Ադրբեջանը կասեցրել էր Արցախի գազամատակարարումը. ըստ Ձեզ՝ հումանիտար խնդիրներ ստեղծելը դեռ որքա՞ն կշարունակվի։
-Իլհամ Ալիևը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է Եվրամիության Արևելյան գործընկերության հատուկ բանագնացին և հավաստիացրել, որ «Ղարաբաղի հայ բնակչության ներկայացուցիչների հետ երկխոսության պատրաստ է»: Արցախի ԱԳՆ-ն փաստացի մերժել է։ Սա է, իմ կարծիքով, բուն խնդիրը։
-ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն իր վերջին ասուլիսում հայտարարել էր, թե հայկական կողմը վերջերս ավելի շատ խոսում է ոչ թե ԼՂ կարգավիճակի, այլ Ղարաբաղում ապրող հայերի իրավունքների մասին, իսկ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է քննարկել ու երաշխիքներ տալ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։ Արդյո՞ք հնարավոր է։
-Սերգեյ Լավրովը քաջ գիտի, որ Արցախի անվտանգություն և իրավունքներ ասելով Հայաստանը բոլորովին այլ բան նկատի ունի։ Իմաստ չունի մեկնաբանել Լավրովի հակասական հայտարարությունները։ Դա միայն կվնասի մեր բանակցային դիրքորոշմանը։

If the answer to this question is given, further developments will be predictable. Atanesyan
- The Azerbaijani side says that Russian peacekeepers blocked the Stepanakert-Goris traffic while negotiations were underway to ensure the entry of specialists. The fact that the commander of the peacekeeping force met with the people from Baku allows us to assume that he was aware. The rest is a subject of analysis; the structures belonging to Artsakh should deal with it.
- After several hours of negotiations, the road was opened. How likely is it that the Azerbaijani side will retake such actions?
- Any phenomenon should be considered in the context of interdependence. In the summer, joint studies were carried out with the agreement of Artsakh-Azerbaijan regarding the Sarsang hydro junction. Why did the Azerbaijanis not block the road? Are they blocking it today? If the answer to this question is given, further developments will be predictable. There is no answer, so nothing is excluded.
- At the beginning of this year, Azerbaijan stopped the gas supply to Artsakh. In your opinion, how long will the creation of humanitarian problems continue?
- On November 17, Ilham Aliyev received the special envoy of the Eastern Partnership of the European Union and assured that "he is ready for a dialogue with the representatives of the Armenian population of Karabakh." The MFA of Artsakh refused. This is the real problem.
- The Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, announced in his last press conference that the Armenian side has recently been talking more about the rights of the Armenians living in Karabakh and not about the status of Nagorno-Karabakh, and the Azerbaijani side is ready to discuss and give guarantees. How will you interpret it? Is it possible?
-Sergey Lavrov knows very well that Armenia means something completely different by the security and rights of Artsakh. It makes no sense to comment on Lavrov's contradictory statements. It will only harm our negotiating position.