Ստեփանակերտ- Գորիս ճանապարհի փակումն Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելու նպատակ ունի. ԱՀ ԱՆ
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում ադրբեջանցիները փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է. «Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու փակումը լրջագույն կերպով ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքները և նպատակ ունեն հումանիտար աղետ ստեղծել Արցախում։
Ստեղծված իրավիճակում անհնարին է դարձել բժշկական պարագաների և դեղամիջոցների տեղափոխումը Արցախ: Ավելին, այս պարագայում լուրջ խնդիր է դարձել առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող հիվանդների Արցախից ՀՀ տեղափոխումը:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, մարդասիրական բոլոր կազմակերպությունների­ն անհապաղ կերպով պատշաճ քայլեր ձեռնարկել ստեղծված վիճակը կարգավորելու և վերահաս հումանիտար աղետը կանխելու համար»։

The closure of the Stepanakert-Goris road aims to create a humanitarian disaster in Artsakh. State Ministry of Health
As we already told you, the Azerbaijanis closed the Stepanakert-Goris highway in the intersection section under Shushi-Kari.
The Ministry of Health of the Republic of Artsakh issued a message in which it specifically stated that "the closure of the Stepanakert-Goris highway by Azerbaijan seriously violates international human rights and aims to create a humanitarian disaster in Artsakh."
It has become impossible to transport medical supplies and medicines to Artsakh. Moreover, transferring patients with serious health problems from Artsakh to Armenia has become a severe problem in this case.
We call on the international community and all humanitarian organizations to immediately take appropriate steps to regulate the situation and prevent the impending humanitarian disaster."