Ինչո՞ւ եմ այդպես որոշել. Վարդանյանը՝ նախարարների ազատման մասին
Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը «ֆեյսբուքի» իր էջում գրառում է կատարել, որտեղ անդրադարձել է նախարարների ազատման իր որոշմանը։
«Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի համակարգման ոլորտում գտնվող նախարարներն այսօր ազատվել են աշխատանքից: Նրանցից չորսը կշարունակեն պաշտոնավարել որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ, մյուսների փոխարեն պաշտոնակատարներ կնշանակվեն փոխնախարարները: Ինչո՞ւ եմ այդպես որոշել:
Իմ Արցախ գալու պատճառը, ինչպես բազմիցս ասել եմ, ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակն է:Իրավիճակն իսկապես ՉԱՓԱԶԱՆՑ ԼՈՒՐՋ է: Սա մեզնից պահանջում է բոլորովին նոր կառավարում, ոչ ստանդարտ լուծումներ, ճկունություն: Ամենայն հարգանքով եմ վերաբերվում բոլոր նախարարներին, որոնցից ոմանք պաշտոնն ստանձնել են հետպատերազմական բարդ շրջանում  ու ամեն ինչ արել՝ այդ փուլը հաղթահարելու համար: Շնորհակալ եմ նրանց,  գնահատում եմ նրանց անցած ճանապարհը: Վստահ եմ, որ նրանք պետք են լինելու Արցախին:
Ես խոսել եմ նաև բոլոր ժամանակավոր պաշտոնակատարների հետ և  հանձնարարել, որ նրանք ամենայն պատասխանատվությամբ վերաբերվեն իրենց աշխատանքին՝ ապահովելով կառավարության գործունեության անխափանությունը։ Արդեն սկսել եմ քննարկումներ նոր նախարարների նշանակման հարցով՝ հետևյալ սկզբունքների հիման վրա՝ պրոֆեսիոնալիզմ, թիմային աշխատանք, թափանցիկություն, հետևողականություն ու կարգապահություն, ժողովրդին ծառայելու պատրաստականություն, պետական շահը նեղ անձնականից վեր դասելու գիտակցում և, իհարկե, ամենակարևորը՝ սեր ու նվիրվածություն հայրենիքի նկատմամբ»։

Artsakh Minister of State Ruben Vardanyan posted on his "Facebook" page where he referred to his decision to release the ministers.
"Ministers were dismissed today in consultation with the State Minister of the Republic of Artsakh. Four will continue to serve as temporary acting officials, while the deputy ministers will be appointed acting instead of the others. Why did I decide that?
The reason for my coming to Artsakh, as I have said many times, is the crisis. The situation is EXTREMELY SERIOUS. This requires from us utterly new management, non-standard solutions, and flexibility. I have the utmost respect for all the ministers, some of whom took office in the difficult post-war period and did everything to overcome that stage. I thank them, and I appreciate their journey. I am sure that Artsakh will need them.
I have also spoken to all temporary officials and instructed them to take full responsibility for their work, ensuring the uninterrupted functioning of the government. I have already started discussions on the appointment of new ministers based on the following principles: professionalism, teamwork, transparency, consistency, and discipline, readiness to serve the people, awareness of putting the state interest above narrow personal interests, and, of course, most importantly, love and devotion to the motherland.