Ինչո՞ւ եմ այդպես որոշել. Վարդանյանը՝ նախարարների ազատման մասին
Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը «ֆեյսբուքի» իր էջում գրառում է կատարել, որտեղ անդրադարձել է նախարարների ազատման իր որոշմանը։
«Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի համակարգման ոլորտում գտնվող նախարարներն այսօր ազատվել են աշխատանքից: Նրանցից չորսը կշարունակեն պաշտոնավարել որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ, մյուսների փոխարեն պաշտոնակատարներ կնշանակվեն փոխնախարարները: Ինչո՞ւ եմ այդպես որոշել:
Իմ Արցախ գալու պատճառը, ինչպես բազմիցս ասել եմ, ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակն է:Իրավիճակն իսկապես ՉԱՓԱԶԱՆՑ ԼՈՒՐՋ է: Սա մեզնից պահանջում է բոլորովին նոր կառավարում, ոչ ստանդարտ լուծումներ, ճկունություն: Ամենայն հարգանքով եմ վերաբերվում բոլոր նախարարներին, որոնցից ոմանք պաշտոնն ստանձնել են հետպատերազմական բարդ շրջանում  ու ամեն ինչ արել՝ այդ փուլը հաղթահարելու համար: Շնորհակալ եմ նրանց,  գնահատում եմ նրանց անցած ճանապարհը: Վստահ եմ, որ նրանք պետք են լինելու Արցախին:
Ես խոսել եմ նաև բոլոր ժամանակավոր պաշտոնակատարների հետ և  հանձնարարել, որ նրանք ամենայն պատասխանատվությամբ վերաբերվեն իրենց աշխատանքին՝ ապահովելով կառավարության գործունեության անխափանությունը։ Արդեն սկսել եմ քննարկումներ նոր նախարարների նշանակման հարցով՝ հետևյալ սկզբունքների հիման վրա՝ պրոֆեսիոնալիզմ, թիմային աշխատանք, թափանցիկություն, հետևողականություն ու կարգապահություն, ժողովրդին ծառայելու պատրաստականություն, պետական շահը նեղ անձնականից վեր դասելու գիտակցում և, իհարկե, ամենակարևորը՝ սեր ու նվիրվածություն հայրենիքի նկատմամբ»։

Почему я так решил? Варданян об освобождении министров
Государственный министр Арцаха Рубен Варданян разместил на своей странице в Facebook пост, в котором сослался на свое решение об освобождении министров.
«Министры в сфере координации государственного министра Республики Арцах сегодня освобождены от занимаемых должностей. Четверо из них продолжат исполнять обязанности временно исполняющих обязанности, а вместо остальных будут назначены заместители министров. Почему я так решил?
Причиной моего приезда в Арцах, как я уже неоднократно говорил, является создавшаяся кризисная ситуация, ситуация действительно КРАЙНЕ СЕРЬЕЗНА. Это требует от нас совершенно нового менеджмента, нестандартных решений, гибкости. Я с огромным уважением отношусь ко всем министрам, некоторые из которых вступили в должность в тяжелое послевоенное время и сделали все, чтобы преодолеть этот этап. Я благодарю их, я ценю их пройденный путь. Я уверен, что они понадобятся Арцаху.
Я также поговорил со всеми временными чиновниками и поручил им взять на себя полную ответственность за свою работу, обеспечить бесперебойное функционирование правительства. Я уже начал обсуждение вопроса о назначении новых министров, исходя из следующих принципов: профессионализм, работа в команде, открытость, последовательность и дисциплина, готовность служить народу, осознание того, что интересы государства ставятся выше узко личных интересов и, конечно, самое главное , любовь и преданность Родине