Ստեփանակերտում Գագիկ Ծառուկյանի հովանավորությամբ Ռուսական կենտրոն է բացվել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 19-ին Ստեփանակերտում մասնակցել է ԱՀ իշխանությունների նախաձեռնությամբ և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, բարերար Գագիկ Ծառուկյանի հովանավորությամբ հիմնադրված Ռուսական կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը։
Կառույցի գործունեությունն ուղղված կլինի ռուսաց լեզվի, ռուսական մշակույթի և պատմության մասսայականացմանը, կրթության ոլորտում երկխոսության և սերտ համագործակցության զարգացմանը։ Առկա հարուստ գրքային ֆոնդի շնորհիվ մատաղ սերունդը հնարավորություն կունենա նաև ուսումնասիրելու ռուս գրողների ստեղծագործություններ։
Նախագահ Հարությունյանը կարևորել է նման հաստատությունների գործունեության կարևորությունը մշակույթի և կրթության ոլորտում հայ-ռուսական կապերի հետագա զարգացման տեսանկյունից։
«Ռուսական կենտրոնների բացումը հանդիսանում է հայ և ռուս ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության ևս մեկ ակնառու ապացույց և մեր սերտ համագործակցության վառ օրինակ։ Արցախում միշտ հատուկ ուշադրություն է դարձվել ռուսաց լեզվի ուսումնասիրությանը, իսկ կենտրոնի բացումն առավել քան պահանջված է ներկա պայմաններում», – նշել է Արայիկ Հարությունյանը։
Նախաձեռնության կարևորությունն ընդգծող խոսքով հանդես են եկել նաև «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Իվետա Տոնոյանը, հանրային գործիչներ, ովքեր համոզմունք են հայտնել, որ կենտրոնը կդառնա կարևոր մշակութային և կրթական օջախ բոլոր արցախցիների համար։

19 ноября Президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял участие в церемонии открытия Русского центра в Степанакерте, который был основан по инициативе властей Арцаха и под патронажем председателя партии «Процветающая Армения», мецената Гагика Царукяна.
Деятельность структуры будет направлена на популяризацию русского языка, русской культуры и истории, развитие диалога и тесного сотрудничества в сфере образования. Благодаря имеющемуся богатому книжному фонду подрастающее поколение также получит возможность изучать произведения русских писателей.
Президент Арутюнян подчеркнул важность деятельности таких учреждений с точки зрения дальнейшего развития армяно-российских связей в сфере культуры и образования.
«Открытие русских центров является еще одним выдающимся доказательством многовековой дружбы между армянским и русским народами и ярким примером нашего тесного сотрудничества. В Арцахе всегда уделялось особое внимание изучению русского языка, и открытие центра более чем необходимо в нынешних условиях", - сказал Араик Арутюнян.
Подчеркнув важность инициативы, член политсовета партии «Процветающая Армения» Ивета Тоноян и общественные деятели выразили уверенность, что центр станет важным культурно-образовательным центром для всех жителей Арцаха.