Ողջունում եմ Ալիևի՝ Արցախի հետ ուղիղ երկխոսություն սկսելու ձգտումը
«Ողջունում եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Արցախի հետ ուղիղ երկխոսություն սկսելու ձգտումը: Արցախն այս գործընթացում պետք է սուբյեկտ լինի:
Ողջունում եմ նաև միջազգային միջնորդությամբ ուղիղ բանակցությունների նոր ձևաչափի ստեղծումը: Միջազգային միջնորդների շարքում, ի թիվս Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի, անպայման պետք է ընդգրկված լինի Ֆրանսիան, որի սենատի՝ օրեր առաջ ընդունած բանաձևում կետ կար Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման մասին: Հիշեցնեմ, որ Ֆրանսիան նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր է։
Կուզենայի նաև առաջարկել անցնել ավելի կառուցողական տոնի և պարզաբանումներ ստանալ, թե որն է, ըստ պարոն Ալիևի, իբրև թե իմ ունեցած «հստակ օրակարգը»։ Ես բազմիցս եմ ընդգծել, որ ռուսաստանյան քաղաքացիությունից հրաժարվել եմ՝ խուսափելու համար մեղադրանքներից, թե կարող եմ Արցախում ուրիշի շահերը պաշտպանել՝ արցախցիների շահերից բացի: Կարծում եմ՝ լիովին համապատասխանում եմ պարոն Ալիևի առաջադրած բանակցողի չափանիշին՝ «ապրում է Ղարաբաղում և ցանկանում է ապրել այնտեղ»։
Պատերազմը միշտ պատերազմ է բերում։ Երբեմն դա տեղի է ունենում անգամ մի քանի սերունդ անց: Այսօր ագրեսիան դանդաղ գործողության ռումբ է՝ մեր երկու ժողովուրդների ապագա սերունդների համար: Դա նշանակում է, որ երկու կողմերի առաջնորդները պետք է ստանձնեն ողջ պատասխանատվությունը, և որքան էլ դժվար լինի, նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ ու դադարեցնեն արյունահեղությունը»:

I welcome Aliyev's desire to start a direct dialogue with Artsakh
"I welcome the desire of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to start a direct dialogue with Artsakh. Artsakh should be a subject in this process.
I also welcome the creation of a new format of direct negotiations with international mediation. Among the international mediators, Russia and the USA, France should be included, whose senate's resolution adopted a few days ago contained a clause on the recognition of Nagorno Karabakh. I just wanted to remind you that France is also a co-chair country of the OSCE Minsk Group.
I would also like to propose switching to a more constructive tone and getting clarifications on what, according to Mr. Aliyev, is my "clear agenda." I have repeatedly emphasized that I renounced Russian citizenship to avoid accusations that I can protect someone else's interests in Artsakh, apart from those of the people of Artsakh. I think I fully meet the criteria of a negotiator proposed by Mr. Aliyev: "lives in Karabakh and wants to live there."
War always brings war. Sometimes this happens even after several generations. Aggression today is a ticking time bomb for the future generations of our people. It means that the leaders of both sides must take full responsibility and, however difficult it may be, sit down at the negotiating table and stop the bloodshed."