Ընդունել եմ Ռուբեն Վարդանյանի առաջարկը. կծառայեմ որպես պետական նախարարի խորհրդական. Արտակ Բեգլարյան
Ընդունել եմ Ռուբեն Վարդանյանի առաջարկը.  կծառայեմ որպես պետական նախարարի խորհրդական. Արտակ Բեգլարյան
Արցախի նախագահի որոշմամբ պետնախարարի պաշտոնից ազատված Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
Երեկ Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով ազատվեցի ԱՀ պետական նախարարի պաշտոնից՝ էստաֆետը փոխանցելով Ռուբեն Վարդանյանին: Կուզեի մի քանի կետ ընդգծել այդ առթիվ.
1. Շնորհակալ եմ Նախագահ Հարությունյանին՝ պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու այս հնարավորության համար: Շնորհակալ եմ նաև պետական նախարարի աշխատակազմին և իմ բոլոր գործընկերներին՝ համատեղ ծառայության համար:
2. Ես պետնախարարի լիազորությունները ստանձնեցի ծանր պայմաններում՝ աղետալի պատերազմից ամիսներ անց՝ գիտակցելով պատասխանատվությանս չափը ժողովրդի, Նախագահի, գործընկերներիս ու հաջորդ սերունդների առջև:
3. Ճգնաժամային պայմաններում իմ լիազորությունների ու կարողությունների շրջանակներում կատարել եմ հնարավորինս խնդիրների օպերատիվ ու համակարգային լուծման ուղղությամբ: Թե որքանով եմ հաջողել ու ձախողել, թող գնահատեն ժողովուրդը, Նախագահը և գործընկերներս, սակայն կարծում եմ, որ նման ծանր պայմաններում Նախագահի գլխավորությամբ բավականին կարևոր ու ծավալուն աշխատանք է կատարվել կառավարության կողմից: Արածիս և չարածիս վերաբերյալ իմ հակիրճ գնահատականները ներկայացրել եմ ասուլիսով։
4. Պաշտոնավարման ընթացքում ես առաջնորդվել եմ ԱՀ Սահմանադրությամբ ու օրենսդրությամբ, իմ խղճով, արժեքներով, սկզբունքներով և ազգային ու պետական շահերով: Թեև ես ինքս ամբողջությամբ չեմ գոհ իմ գործունեության արդյունքներից, սակայն խիղճս մաքուր է և սիրտս հանգիստ, որ նվիրվել եմ անմնացորդ կերպով և ներդրել եմ իմ առավելագույն ներուժը:
5. Ներողություն եմ հայցում իմ բոլոր հայրենակիցներից՝ իմ բացթողումների և հարուցած հիասթափությունների համար: Հավատացե՛ք, որ դրանց պատճառները չեն եղել իմ անտարբերությունն ու ծուլությունը, այլ՝ ռեսուրսների, կարողությունների ու լիազորությունների սահմանափակությունները:
6. Ուրախ եմ, որ Նախագահն ու Ռուբեն Վարդանյանը այս որոշումը կայացրեցին, և պարոն Վարդանյանը լայն լիազորություններով առաքելություն է ստանձնել Արցախի առջև ծառացած ներքին ու արտաքին հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ: Վստահ եմ, որ հնարավորությունների նոր դաշտ է բացվում մեր առջև, և մեր ապագան պետք է ինքներս կերտենք՝ համայն հայության մասնակցությամբ ու աջակցությամբ:
7. Որոշել եմ շարունակել իմ ծառայությունը պետությանն ու ժողովրդին՝ ընդունելով Ռուբեն Վարդանյանի առաջարկը թիմային աշխատանքի վերաբերյալ: Ուստի, ես կծառայեմ որպես պետական նախարարի խորհրդական, որն, ի դեպ, Նախագահի ու պարոն Վարդանյանի հետ քննարկված հնարավոր ամենացածր պաշտոնն է, սակայն ամենաօպտիմալ տարբերակն է այս փուլում իմ ներուժի արդյունավետ իրացման համար, որովհետև ինձ համար ոչ թե կարգավիճակն է կարևոր, այլ՝ արժեքներն ու արդյունքները: Ի լրումն սահուն անցում ապահովելուն ուղղված աշխատանքների՝ նաև կստանձնեմ կոնկրետ լիազորություններ ու գործառույթներ՝ և՛ հրատապ, և՛ ռազմավարական խնդիրների լուծման հարցում:

Я принял предложение Рубена Варданяна. Я буду советником государственного министра. Артак Бегларян
Об этом на своей странице в Facebook написал Артак Бегларян, освобожденный от должности государственного министра решением президента Арцаха.
Уважаемые соотечественники,
Вчера указом Президента Республики Арцах я был освобожден от должности государственного министра Республики Армения, передав эстафету Рубену Варданяну. В этой связи я хотел бы подчеркнуть несколько моментов.
1. Благодарю Президента Арутюняна за предоставленную возможность служить государству и народу. Я также благодарю аппарат Государственного министра и всех моих коллег за совместную службу.
2. Полномочия государственного министра я принял в сложных условиях, спустя месяцы после катастрофической войны, осознав всю степень своей ответственности перед народом, Президентом, моими коллегами и грядущими поколениями.
3. В условиях кризиса, в рамках своих сил и возможностей, я сделал все возможное в направлении оперативного и системного решения проблем. Пусть народ, Президент и мои коллеги оценивают, как много мне удалось и не удалось, но я считаю, что в таких непростых условиях правительство проделало достаточно важную и большую работу под руководством Президента. На пресс-конференции я представил свои краткие оценки того, что я сделал и чего не сделал .
4. В период своей деятельности я руководствовался Конституцией и законодательством Республики Арцах, своей совестью, ценностями, принципами, национальными и государственными интересами. Хотя я сам не вполне доволен результатами своей деятельности, но моя совесть чиста и сердце спокойно от того, что я безоговорочно посвятил себя делу и максимально раскрыл свой потенциал.
5. Приношу извинения всем соотечественникам за свои упущения и разочарования. Поверьте, что причиной их были не мое равнодушие и лень, а ограниченность ресурсов, способностей и сил.
6. Я рад, что Президент и Рубен Варданян приняли такое решение, и г-н Варданян взял на себя миссию с широкими полномочиями по решению внутренних и внешних проблем, стоящих перед Арцахом. Я уверен, что перед нами открывается новое поле возможностей, и мы должны строить свое будущее сами, при участии и поддержке всех армян.
7. Я решил продолжить свое служение государству и народу, приняв предложение Рубена Варданяна о совместной работе. Поэтому я буду советником государственного министра, что, кстати, является самой низкой из возможных должностей, обсуждаемых с Президентом и господином Варданяном, но является наиболее оптимальным вариантом для эффективной реализации моего потенциала на данном этапе. , ведь для меня важен не статус, а ценности и результаты. Помимо работы, направленной на обеспечение плавного перехода, я также возьму на себя конкретные полномочия и функции в решении как неотложных, так и стратегических задач.