Հիմա մեզ համար հայրենական պատերազմ է. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 4-ին կառավարության անդամներին ու պետնախարարի աշխատակազմի աշխատակիցներին է ներկայացրել նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր խոսքում երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Բեգլարյանին կատարած անձնվեր աշխատանքի համար և վստահություն հայտնել, որ նա ապագայում ևս իր ողջ ներուժը, գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնելու է Արցախի զարգացմանն ու մեր ժողովրդի բարօրությանը:
Ներկայացնելով նոր պետական նախարարին՝  Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ուրախ է, որ Ռուբեն Վարդանյանն ընդունել  է իր՝ այդ պաշտոնը ստանձնելու առաջարկը, քանի որ նա ավելի քան 20 տարի Արցախի հետ է, իսկ պատերազմի օրերին գտնվում էր մեր կողքին ու դրանից հետո սկսել է «Ավրորան Արցախին»  ծրագրի միջոցով ավելի ակտիվ սոցիալական ու բարեգործական ծրագրեր իրականացնել Արցախում: Նախագահի խոսքով՝ Ռուբեն Վարդանյանի նվիրվածությունը  հայրենիքին, հավատը, ուժը, եռանդը, մյուսներին  դրանցով վարակելու  և գաղափարի շուրջ համախմբելու կարողությունը մեզ համար հիմա չափազանց  կարևոր են: Իսկ նրա փորձը, հնարավորությունները, արժեքավոր կապերն ամբողջ աշխարհի հետ այս փուլում մեզ պարզապես անհրաժեշտ են:
«Ամենակարևորը, որ նա հավատում է Արցախի ապագային: Նա համոզված է, որ Արցախում այժմ որոշվում է ողջ հայ ժողովրդի ապագան, և իր քայլով հաստատեց, որ իր համար ավելի կարևոր բան չկա, քան Արցախ գալն ու այստեղ մեզ հետ գտնվելը, մեր ճակատագիրը մեզ հետ կիսելը: Նա մեզ հետ է, և այդպիսի  մարդկանց պետք է առավելագույնս աջակցել՝ Հայրենիքին ծառայելու հարցում», - ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրել է նոր պետնախարարին, որ նա ունենալու է Նախագահի, կառավարության,  խորհրդարանի և Արցախի ողջ  ժողովրդի  աջակցությունը: «Դուք, մեզ հետ միասին, հաջողելուց բացի, այլ ճանապարհ չունեք: Հաջողելու՝ հանուն Արցախի, հանուն Արցախի ժողովրդի, հանուն մեր պատմական հողում մեր ապրելու իրավունքի, հանուն Արցախը հայկական պահելու», - եզրափակեց իր խոսքը ԱՀ Նախագահը:
Արտակ Բեգլարյանը շնորհակալություն  է հայտնել պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու իրեն ընձեռնված հնարավորության համար: «Հիմա շատ մեծ մարտահրավերներ, խնդիրներ ունենք՝ և՛ երկար ժամանակ կուտակված, և՛ այս ճգնաժամով պայմանավորված: Ես իրոք լիահույս եմ, որ պարոն Վարդանյանի առաքելությունը հաջողությամբ կպսակվի։ Ես և մեր մյուս գործընկերները պատրաստ ենք կանգնել պարոն Վարդանյանի կողքին, որպեսզի համատեղ ավելի մեծ մասշտաբի հաջողություններ արձանագրենք»,- նշել  է նա։
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ  իր համար մեծ պատիվ ու շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է այս պահին ստանձնել Արցախի պետական նախարարի պաշտոնը:
«Այդ որոշումը կայացրել եմ՝ գիտակցելով ստեղծված իրավիճակի ողջ լրջությունը: Մենք պետք է հասկանանք, որ հիմա  մեզ համար հայրենական պատերազմ է, ճգնաժամային իրավիճակ, որը բոլորիցս պահանջելու է ուժերի, ջանքերի ներդրում, որպեսզի Արցախն ունենա իր անվտանգությունը, սուբյեկտայնությունն ու զարգացումը: Եթե մենք դա չգիտակցենք և չանենք ամեն ինչ այս նպատակին հասնելու համար,  կնշանակի մենք մեր պարտքը, որպես փորձ ու հնարավորություններ ունեցող մարդիկ, չենք կատարում մեր ժողովրդի առջև։
Երկու ամիս է՝ այստեղ եմ գտնվում, շատ մարդկանց հետ եմ հանդիպել և՛ գյուղերում, և՛ երիտասարդության հետ, և՛ կառավարության անդամների հետ, և՛ Ազգային ժողովում, և՛ տարբեր գործիչների հետ: Գուցե չեք զգում, բայց ուզում եմ ասել, որ արցախցիները բոլորի համար օրինակ են այն առումով, որ չնայած այս ծանր իրավիճակին, մնում են այստեղ, ապրում են, զավակներ են ունենում։ Եվ ես հպարտ եմ, որ կանգնած եմ ձեր կողքին, որպեսզի բոլորս ծառայենք, գործենք մեր հայրենիքը պահելու համար, որպեսզի ունենանք փայլուն ապագա։ Մենք Արցախը ստացել ենք մեր նախնիներից և պարտավոր ենք այն փոխանցել հայության հաջորդ սերունդներին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Now it is a domestic war for us. Ruben Vardanyan
On November 4, the President of the Artsakh Republic, Arayik Harutyunyan, introduced the newly appointed State Minister, Ruben Vardanyan, to the government members and the employees of the State Minister's office.
According to the correspondent of "Artsakhpress", in his speech, the head of the country thanked Artak Beglaryan for his selfless work and expressed confidence that he will use all his potential, knowledge and experience for the development of Artsakh and the welfare of our people in the future.
Presenting the new state minister, Arayik Harutyunyan noted that he is happy that Ruben Vardanyan accepted his offer to take up that position, because he has been with Artsakh for more than 20 years, and was by our side during the war, and after that he started " To implement more active social and charitable programs in Artsakh through the Aurora to Artsakh" program. According to the president, Ruben Vardanyan's devotion to the motherland, faith, strength, energy, ability to infect others with them and unite around the idea are extremely important for us now. And we just need his experience, opportunities, valuable connections with the whole world at this stage.
"The most important thing is that he believes in the future of Artsakh. He is convinced that the future of the entire Armenian people is being decided in Artsakh, and by his actions he confirmed that there is nothing more important for him than coming to Artsakh and being here with us, sharing our destiny with us. He is with us, and such people should be supported as much as possible in serving the Motherland," the head of the country emphasized.
Araik Harutyunyan assured the new state minister that he will have the support of the President, the government, the parliament and the entire people of Artsakh. "You, together with us, have no other way but to succeed. To succeed for the sake of Artsakh, for the sake of the people of Artsakh, for the sake of our right to live in our historical land, for the sake of keeping Artsakh Armenian," the Armenian President concluded his speech.
Artak Beglaryan thanked the state and the people for the opportunity given to him. "Now we have many big challenges and problems, both accumulated for a long time and caused by this crisis. I really hope that Mr. Vardanyan's mission will be successful. I and our other colleagues are ready to stand by Mr. Vardanyan's side in order to achieve greater success together," he said.
Ruben Vardanyan emphasized that it is a great honor and much greater responsibility for him to assume the position of Artsakh State Minister at this time.
"I made that decision, realizing the seriousness of the situation. We must understand that now it is a domestic war for us, a crisis situation that will require all of us to invest forces and efforts so that Artsakh has its security, subjectivity and development. If we do not realize this and do everything to achieve this goal, it will mean that we, as people with experience and opportunities, are not fulfilling our duty to our people.
I have been here for two months, I have met with many people in the villages, with the youth, with members of the government, in the National Assembly, and with various figures. Maybe you don't feel it, but I want to say that the people of Artsakh are an example for everyone in the sense that despite this difficult situation, they stay here, live, have children. And I am proud to stand by your side, so that we all serve, work to protect our motherland, so that we have a bright future. We received Artsakh from our ancestors and we are obliged to pass it on to the next generations of Armenians," said Ruben Vardanyan.