Հիմա մեզ համար հայրենական պատերազմ է. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 4-ին կառավարության անդամներին ու պետնախարարի աշխատակազմի աշխատակիցներին է ներկայացրել նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր խոսքում երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Բեգլարյանին կատարած անձնվեր աշխատանքի համար և վստահություն հայտնել, որ նա ապագայում ևս իր ողջ ներուժը, գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնելու է Արցախի զարգացմանն ու մեր ժողովրդի բարօրությանը:
Ներկայացնելով նոր պետական նախարարին՝  Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ուրախ է, որ Ռուբեն Վարդանյանն ընդունել  է իր՝ այդ պաշտոնը ստանձնելու առաջարկը, քանի որ նա ավելի քան 20 տարի Արցախի հետ է, իսկ պատերազմի օրերին գտնվում էր մեր կողքին ու դրանից հետո սկսել է «Ավրորան Արցախին»  ծրագրի միջոցով ավելի ակտիվ սոցիալական ու բարեգործական ծրագրեր իրականացնել Արցախում: Նախագահի խոսքով՝ Ռուբեն Վարդանյանի նվիրվածությունը  հայրենիքին, հավատը, ուժը, եռանդը, մյուսներին  դրանցով վարակելու  և գաղափարի շուրջ համախմբելու կարողությունը մեզ համար հիմա չափազանց  կարևոր են: Իսկ նրա փորձը, հնարավորությունները, արժեքավոր կապերն ամբողջ աշխարհի հետ այս փուլում մեզ պարզապես անհրաժեշտ են:
«Ամենակարևորը, որ նա հավատում է Արցախի ապագային: Նա համոզված է, որ Արցախում այժմ որոշվում է ողջ հայ ժողովրդի ապագան, և իր քայլով հաստատեց, որ իր համար ավելի կարևոր բան չկա, քան Արցախ գալն ու այստեղ մեզ հետ գտնվելը, մեր ճակատագիրը մեզ հետ կիսելը: Նա մեզ հետ է, և այդպիսի  մարդկանց պետք է առավելագույնս աջակցել՝ Հայրենիքին ծառայելու հարցում», - ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրել է նոր պետնախարարին, որ նա ունենալու է Նախագահի, կառավարության,  խորհրդարանի և Արցախի ողջ  ժողովրդի  աջակցությունը: «Դուք, մեզ հետ միասին, հաջողելուց բացի, այլ ճանապարհ չունեք: Հաջողելու՝ հանուն Արցախի, հանուն Արցախի ժողովրդի, հանուն մեր պատմական հողում մեր ապրելու իրավունքի, հանուն Արցախը հայկական պահելու», - եզրափակեց իր խոսքը ԱՀ Նախագահը:
Արտակ Բեգլարյանը շնորհակալություն  է հայտնել պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու իրեն ընձեռնված հնարավորության համար: «Հիմա շատ մեծ մարտահրավերներ, խնդիրներ ունենք՝ և՛ երկար ժամանակ կուտակված, և՛ այս ճգնաժամով պայմանավորված: Ես իրոք լիահույս եմ, որ պարոն Վարդանյանի առաքելությունը հաջողությամբ կպսակվի։ Ես և մեր մյուս գործընկերները պատրաստ ենք կանգնել պարոն Վարդանյանի կողքին, որպեսզի համատեղ ավելի մեծ մասշտաբի հաջողություններ արձանագրենք»,- նշել  է նա։
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ  իր համար մեծ պատիվ ու շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է այս պահին ստանձնել Արցախի պետական նախարարի պաշտոնը:
«Այդ որոշումը կայացրել եմ՝ գիտակցելով ստեղծված իրավիճակի ողջ լրջությունը: Մենք պետք է հասկանանք, որ հիմա  մեզ համար հայրենական պատերազմ է, ճգնաժամային իրավիճակ, որը բոլորիցս պահանջելու է ուժերի, ջանքերի ներդրում, որպեսզի Արցախն ունենա իր անվտանգությունը, սուբյեկտայնությունն ու զարգացումը: Եթե մենք դա չգիտակցենք և չանենք ամեն ինչ այս նպատակին հասնելու համար,  կնշանակի մենք մեր պարտքը, որպես փորձ ու հնարավորություններ ունեցող մարդիկ, չենք կատարում մեր ժողովրդի առջև։
Երկու ամիս է՝ այստեղ եմ գտնվում, շատ մարդկանց հետ եմ հանդիպել և՛ գյուղերում, և՛ երիտասարդության հետ, և՛ կառավարության անդամների հետ, և՛ Ազգային ժողովում, և՛ տարբեր գործիչների հետ: Գուցե չեք զգում, բայց ուզում եմ ասել, որ արցախցիները բոլորի համար օրինակ են այն առումով, որ չնայած այս ծանր իրավիճակին, մնում են այստեղ, ապրում են, զավակներ են ունենում։ Եվ ես հպարտ եմ, որ կանգնած եմ ձեր կողքին, որպեսզի բոլորս ծառայենք, գործենք մեր հայրենիքը պահելու համար, որպեսզի ունենանք փայլուն ապագա։ Մենք Արցախը ստացել ենք մեր նախնիներից և պարտավոր ենք այն փոխանցել հայության հաջորդ սերունդներին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Теперь это наша отечественная война. Рубен Варданян
4 ноября Президент Республики Арцах Араик Арутюнян представил новоназначенного государственного министра Рубена Варданяна членам правительства и сотрудникам аппарата государственного министра.
Как передает корреспондент «Арцахпресс», в своем выступлении глава страны поблагодарил Артака Бегларяна за самоотверженный труд и выразил уверенность, что он приложит весь свой потенциал, знания и опыт для развития Арцаха и благосостояния нашего народа. в будущем.
Представляя нового государственного министра, Араик Арутюнян отметил, что рад, что Рубен Варданян принял его предложение занять эту должность, ведь он более 20 лет в Арцахе, был на нашей стороне во время войны, а после стартовала программа "Аврора" чтобы активизировать социальные и благотворительные программы в Арцахе». По словам президента, для нас сейчас чрезвычайно важны преданность Рубена Варданяна Родине, вера, сила, энергия, умение заражать ими других и объединяться вокруг идеи. А нам как раз нужен его опыт, возможности, ценные связи со всем миром на данном этапе.
«Самое главное, что он верит в будущее Арцаха. Он убежден, что в Арцахе решается будущее всего армянского народа, и своими действиями подтвердил, что для него нет ничего важнее, чем приехать в Арцах и быть здесь с нами, разделив с нами нашу судьбу. Он с нами, и таких людей надо максимально поддерживать в служении Родине", - подчеркнул глава страны.
Араик Арутюнян заверил нового госминистра, что он будет иметь поддержку президента, правительства, парламента и всего народа Арцаха. «У вас вместе с нами нет другого пути, кроме как добиться успеха. Добиться успеха во имя Арцаха, во имя народа Арцаха, во имя нашего права жить на нашей исторической земле, во имя сохранения Арцаха армянским", - завершил свое выступление президент Армении.
Артак Бегларян поблагодарил государство и народ за предоставленную ему возможность. «Сейчас у нас много больших вызовов и проблем, как накопившихся за долгое время, так и вызванных этим кризисом. Очень надеюсь, что миссия господина Варданяна увенчается успехом. Я и другие наши коллеги готовы встать на сторону господина Варданяна, чтобы вместе добиться большего успеха", - сказал он.
Рубен Варданян подчеркнул, что для него большая честь и гораздо большая ответственность занять в это время пост государственного министра Арцаха.
«Я принял это решение, осознав всю серьезность ситуации. Мы должны понимать, что сейчас для нас это отечественная война, кризисная ситуация, которая потребует от всех нас вложения сил и усилий, чтобы Арцах имел свою безопасность, субъектность и развитие. Если мы этого не осознаем и не сделаем все для достижения этой цели, то это будет означать, что мы, как люди с опытом и возможностями, не выполняем свой долг перед своим народом.
Я здесь уже два месяца, встречался со многими людьми в селах, с молодежью, с членами правительства, в Национальном собрании, с разными деятелями. Может быть, вы этого не чувствуете, но я хочу сказать, что народ Арцаха является примером для всех в том смысле, что, несмотря на эту сложную ситуацию, они остаются здесь, живут, рожают детей. И я горжусь тем, что стою рядом с вами, чтобы мы все служили, работали на защиту нашей Родины, чтобы у нас было светлое будущее. Мы получили Арцах от наших предков и обязаны передать его следующим поколениям армян", - сказал Рубен Варданян.