2023թ. ՀՀ բյուջեից Արցախին կտրամադրվի 144 միլիարդ դրամ
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ-ում ներկայացրել է 2023թ. պետական բյուջեով Արցախին հատկացվելիք գումարների չափին։
Նրա խոսքով, հաջորդ տարվա բյուջեով Արցախի ֆինանսավորումը նախատեսված է 144 միլիարդ դրամի չափով. «Այս տարեսկզբին նույնպես 144 միլիարդ դրամ էր: Մենք Արցախի կառավարության մեր գործընկերների հետ տարվա ընթացքում բազմիցս ենք վերադառնում այն հարցին, թե ֆինանսական միջոցների կարիքն ինչպիսին է, և որոնք են այն խնդիրները, որ առաջնահերթ լուծում են պահանջում: Դրանց մի զգալի մասը բնակարանային շինարարությանն է վերաբերում, որոնք շատ մեծ տեմպերով այս տարվա ընթացքում իրականացվում են, այդ թվում՝ ՀՀ Կառավարության շատ մեծ աջակցությամբ»:
Նախարարը նաև հավելել է, որ եթե ընթացքում ի հայտ գան այնպիսի խնդիրներ, որոնք պահանջում են ՀՀ Կառավարության ուշադրությունը, ապա դրանք կքննարկվեն ու կստանան համապատասխան լուծումներ կամ հավելյալ հատկացումներ:

2023 144 billion drams will be allocated to Artsakh from the RA budget
RA Finance Minister Tigran Khachatryan presented in the National Assembly the amount of money allocated to Artsakh in the 2023 state budget.
According to him, Artsakh's funding is planned for 144 billion drams in the next year's budget. "At the beginning of this year, it was also 144 billion drams. During the year, together with our colleagues from the Artsakh government, we repeatedly return to the question of the need for financial resources and the problems that require a priority solution. A significant part of them refers to housing construction, which is being carried out at a very high pace this year, including with the great support of the RA Government."
The minister also added that if such problems appear during the process that requires the attention of the RA Government, then they will be discussed and receive appropriate solutions or additional allocations.