2023թ. ՀՀ բյուջեից Արցախին կտրամադրվի 144 միլիարդ դրամ
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ-ում ներկայացրել է 2023թ. պետական բյուջեով Արցախին հատկացվելիք գումարների չափին։
Նրա խոսքով, հաջորդ տարվա բյուջեով Արցախի ֆինանսավորումը նախատեսված է 144 միլիարդ դրամի չափով. «Այս տարեսկզբին նույնպես 144 միլիարդ դրամ էր: Մենք Արցախի կառավարության մեր գործընկերների հետ տարվա ընթացքում բազմիցս ենք վերադառնում այն հարցին, թե ֆինանսական միջոցների կարիքն ինչպիսին է, և որոնք են այն խնդիրները, որ առաջնահերթ լուծում են պահանջում: Դրանց մի զգալի մասը բնակարանային շինարարությանն է վերաբերում, որոնք շատ մեծ տեմպերով այս տարվա ընթացքում իրականացվում են, այդ թվում՝ ՀՀ Կառավարության շատ մեծ աջակցությամբ»:
Նախարարը նաև հավելել է, որ եթե ընթացքում ի հայտ գան այնպիսի խնդիրներ, որոնք պահանջում են ՀՀ Կառավարության ուշադրությունը, ապա դրանք կքննարկվեն ու կստանան համապատասխան լուծումներ կամ հավելյալ հատկացումներ:

Министр финансов РА Тигран Хачатрян представил в Национальном Собрании бюджет на 2023 год, который будет выделен Арцаху из государственного бюджета РА.
По его словам, в бюджете следующего года финансирование Арцаха запланировано в размере 144 млрд драмов.
«На начало этого года финансирование также 144 млрд драмов, то есть в следующем году финансирование будет без каких-либо изменений. В течение следующего года, если объем финансирования, который был запланирован на этот год, будет сохранен, это даст Арцаху гораздо больше гибкости для решения важных вопросов.
На предыдущем заседании правительства мы приняли решение увеличить 144 млрд драмов еще на 20 млрд драмов. Это означает, что если в следующем году возникнут такие вопросы, которые потребуют поддержки правительства РА, они будут обсуждены и будут найдены соответствующие решения»,- отметил Тигран Хачатрян на обсуждении проекта госбюджета в Парламенте