Արցախի ԱԺ-ն հայտարարություն է տարածել
Վերջին մի քանի ամիսների զարգացումները, տարբեր ուժային կենտրոնների և միջազգային կազմակերպությունների՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների և Արցախի ապագայի հետ կապված հայտարարություններն ու հնչեցված դիրքորոշումները լուրջ մտահոգություն են առաջացրել Արցախում և համայն հայության շրջանակներում։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, արտահայտելով Արցախի ժողովրդի հավաքական կամքը, հարկ է համարում այս բախտորոշ ժամանակահատվածում ի լուր աշխարհի արձանագրել և փաստել հետևյալը.
Արցախը երբեք չի եղել և չի լինելու անկախ Ադրբեջանի կազմում։ Հենց այս գաղափարը պետք է լինի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում։
Ցանկացած փորձ՝ Արցախը բռնակցելու Ադրբեջանին, կհանդիսանա միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում և հայ ժողովրդի նոր ցեղասպանության իրագործման պաշտոնական արտոնագիր, հետևաբար նման բովանդակությամբ փաստաթղթերը Արցախի Հանրապետության համար անընդունելի են։
Վերահաստատելով, որ մեր բոլոր հաջողությունների ու ձեռքբերումների և պետականաշինության առանցքային հիմքերից է հանդիսանում Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարում է.
Հայաստանի Հանրապետության ո՛չ մի իշխանություն իրավունք չունի հրաժարվել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու առաքելությունից կամ ընդունելի համարել որևէ փաստաթուղթ, որտեղ ինքնիշխան Արցախի Հանրապետության գոյությունը կասկածի տակ կդրվի։ Պահանջում ենք Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից՝ միջազգային հարթակներում հանդես գալ հայկական երկու հանրապետությունների միասնական շահերը պաշտպանելու դիրքերից՝ հիմք ընդունելով առկա հիմնարար փաստաթղթերը, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագիրը և Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի պատմական որոշումը։
Կոչ ենք անում աշխարհասփյուռ հայությանը՝ շարունակել սատարել Արցախին, պաշտպանել Արցախի ժողովրդի իրավունքները և շահերը տարբեր երկրներում և միջազգային ատյաններում, համակողմանի նպաստելով Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործին։
Արցախի Հանրապետությունը կողմնակից է կայուն խաղաղությանը և, հետևաբար, նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը միտված քայլերին, սակայն Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պետք է վերապահումով մոտենան Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը՝ հաշվի առնելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելու հանգամանքը։
Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մեր ինքնորոշման իրավունքը և դրա իրացման փաստը կասկածի տակ դնող ցանկացած փաստաթուղթ և առաջարկ, մեզ համար անընդունելի է քանի որ այն չի արտացոլում պատմաիրավական իրողությունները։
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է հարգել արցախահայության պահանջը, քանզի այն համապատասխանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին և նորմերին։
Հաշվի առնելով Ռուսաստանի պատմական դերակատարությունը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում և, մասնավորապես, ագրեսոր Ադրբեջանի կողմից մեզ պարտադրված՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի դադարեցմանն անձամբ ՌԴ Նախագահ Վ. Պուտինի անմիջական և գործուն մասնակցությունը՝ դիմում ենք Ռուսաստանի Դաշնությանը` Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու հանձնառությունը շարունակելու խնդրանքով:
Այն ամրապնդելու նպատակով առաջարկում ենք, հաշվի առնելով Արցախի ժողովրդին սպառնացող գոյաբանական իրական վտանգները, ներդնել քաղաքական և ռազմական լրացուցիչ մեխանիզմներ։
Մեր պայքարը շարունակական է, դիրքորոշումը՝ անփոփոխ և արտահայտում է աշխարհասփյուռ հայության հավաքական կամքն ու ամբողջությամբ բխում է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2022թ. ապրիլի 14-ի հայտարարությամբ նախանշված սկզբունքներից:

The developments of the last few months, the statements and positions of various power centers and international organizations regarding the prospects for the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict and the future of Artsakh have caused serious concern in Artsakh and within the framework of the entire Armenian community.
The National Assembly of the Republic of Artsakh, expressing the collective will of the people of Artsakh, considers it necessary to record and document the following for the world in this fortunate period.
Artsakh has never been and will never be part of independent Azerbaijan. This idea should be the basis of the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
Any attempt to annex Artsakh to Azerbaijan would be a gross violation of international law and an official license to commit a new genocide of the Armenian people. Therefore, documents with such content are unacceptable to the Republic of Artsakh.
Reaffirming that the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity is one of the critical foundations of all our successes and achievements and state building, the National Assembly of the Republic of Artsakh declares:
No authority of the Republic of Armenia has the right to refuse to ensure the security of the people of Artsakh or to consider any document acceptable where the sovereign Republic of Artsakh will be doubted. We demand the authorities of the Republic of Armenia defend the common interests of the two Armenian republics on international platforms, based on the existing fundamental documents, in particular, the Declaration of Independence of the Republic of Armenia and the historic decision of the Supreme Council of July 8, 1992.
We call on Armenians worldwide to continue to support Artsakh, protect the rights and interests of the Artsakh people in various countries and international courts, and contribute comprehensively to the recognition of the Republic of Artsakh.
The Republic of Artsakh favors stable peace and, therefore, the steps toward signing a peace treaty. Still, the authorities of the Republic of Armenia should approach the recognition of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan with reservations, taking into account the fact that the Azerbaijani-Karabakh conflict is not settled.
Any document and proposal questioning the sovereignty of the Republic of Artsakh, our right to self-determination, and the fact of its realization are unacceptable to us because it does not reflect historical and legal realities.
The international community is obliged to respect the demand of Artsakh Armenians because it corresponds to the fundamental principles and norms of international law.
Taking into account the historical role of Russia in ensuring peace and stability in our region and, in particular, the direct and active participation of Russian President Vladimir Putin personally in ending the 44-day war of 2020 imposed on us by the aggressor Azerbaijan, we appeal to the Russian Federation to continue its commitment to ensuring the security of the people of Artsakh. by request.
To strengthen it, we propose introducing additional political and military mechanisms, considering the real ontological dangers threatening the people of Artsakh.
Our struggle is continuous; the position is unchanged and expresses the collective will of Armenians around the world and entirely derives from the principles outlined in the statement of the National Assembly of the Republic of Artsakh on April 14, 2022.