Արցախի ԱԺ-ն վրդովմունքով է ընդունել Զատուլինի մուտքը ՀՀ արգելելու մասին լուրը
Արցախի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանն արձագանքել է Կոնստանտին Զատուլինի մուտքը ՀՀ արգելելու մասին լուրեին։
«ՌԴ ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի մուտքը ՀՀ արգելվել է: Նա համարվում է անցանկալի անձ Հայաստանում:
Այս լուրը խորը վրդովմունքով է ընդունվել Արցախի Հանրապետությունում: Զարմանալին այն է, որ ՌԴ- ում հայկական շահերի պաշտպան, Արցախի մեծ բարեկամ և հայամետ պատգամավորի մուտքն արգելված էր Ադրբեջանում, իսկ հիմա՝ Հայաստանում:
Կոնստանտին Զատուլինը իր պատգամավորական գործունեության ողջ ժամանակահատվածում, անկախ բոլոր արգելքներին և ճնշումներին, մշտապես կանգնած է եղել արցախահայության կողքին:
Հայանպաստ գործունեություն ծավալած ինչպես հայ, այնպես էլ օտարազգի գործիչների մուտքի արգելումը ՀՀ, առավել բարդացնում է առանց այն էլ մեր ծանր կացությունը: Նմանօրինակ գործելաոճն անընդունելի է: Սա ճանապարհ չէ...:

В НС Арцаха с возмущением восприняли известие о запрете Затулину въезда в РА
На новость о запрете въезда в Республику Армения Константину Затулину отреагировал председатель постоянной комиссии НС Арцаха по внешним связям Ваграм Балаян.
«Первому заместителю председателя Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Российской Федерации Константину Затулину запрещен въезд в Республику Армения. В Армении он считается нежелательной персоной.
Это известие было воспринято в Республике Арцах с глубоким возмущением. Удивительно, что защитнику армянских интересов в России, большому другу Арцаха и проармянски настроенному депутату запретили въезд в Азербайджан, а теперь и в Армению.
Константин Затулин, несмотря на все запреты и давления, на протяжении всего периода своей депутатской деятельности всегда стоял на стороне армян Арцаха.
Запрет на въезд в РА как армянских, так и иностранных деятелей, ведущих проармянскую деятельность, усложняет и без того непростую ситуацию. Такое поведение недопустимо. Это не тот путь...